Přečetli jsme si: Razie Trumpa posílí

Ondřej Šmigol se v týdeníku ECHO zamyslel nad razií FBI v Trumpově sídle na Floridě. Podle všeho se razie u Trumpa týká porušení zákona o prezidentských záznamech, který nařizuje šéfům exekutivy uložit všechny relevantní dokumenty do národního archivu poté, co odejdou z úřadu. Dále měl být porušen zákon o nakládání s tajnými dokumenty.

Trump s archiváři vede spor od doby, co opustil Bílý dům. V únoru vrátil 15 krabic dokumentů, národní archiv však vyžadoval vrátit i zbytek. Podle Wall Street Journal agenti FBI odnesli z Mar-aLago dalších zhruba 10 krabic. Proč si Trump chtěl tyto dokumenty nechat? Jedna z odpovědí muže být jeho ješitnost a narcismus. WSJ hlásí, že mezi dokumenty, které si Trump ponechal, je třeba dopis od jeho předchůdce Baracka Obamy či psaní, která si vyměňoval se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

Národní archiv a Trumpova kancelář vyjednávaly o návratu dokumentů již 18 měsíců, prý v přátelské atmosféře. Nicméně pak negociace selhaly a podle CNN v červnu Trump obdržel soudní příkaz, aby zadržované dokumenty vydal. Když se po dva měsíce odmítal podřídit, FBI si pro složky došla.

Pak je tu skutečnost, že Trump by zdaleka nebyl první člověk, který porušil pravidla ohledně nakládání s tajnými dokumenty, jiné známé případy se však domovní prohlídky nedočkaly. Bývalý šéf CIA generál David Petraeus dostal pokutu 100 tisíc dolarů za sdílení utajovaných dokumentů s autorkou (a zároveň milenkou) jeho biografie. Známý je případ Hillary Clintonové, kterou FBI vyšetřovala kvůli špatnému zacházení s vládními e-maily. Nakonec se ji rozhodla neobvinit. Úplně nejkřiklavější je kauza Sandyho Bergera, národně bezpečnostního poradce Billa Clintona. Ten po 11. září z národního archivu ukradl a následně zničil dokumenty dokazující, že Clintonova administrativa podcenila hrozbu al-Káidy, dostal pokutu 50 tisíc dolarů a dva roky podmínky.

Důsledkem razie je posílení samotného Trumpa. Jeho hvězda v  rámci Republikánské strany vyhasínala. Republikáni hledali někoho, kdo by měl trumpovské názory, ale zároveň nepůsobil jako naprostý šílenec a měl dostatek disciplíny, aby dotáhl věci do konce. Tímto člověkem se jevil floridský guvernér Ron DeSantis. Domovní prohlídka ale z Trumpa udělala mučedníka, republikáni cítí povinnost bránit svého lídra. Šance na opětovnou Trumpovu kandidaturu notně vzrostly.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!