Přečetli jsme si: příliš pozdní zelené probuzení Miloše Zemana

Lenka Zlámalová se v týdeníku Echo zamýšlí nad ostrými slovy prezidenta Zemana ke Green Dealu.

Při poslechu prezidentových slov je třeba se ptát, kde byl Miloš Zeman v letech 2015 a 2016, kdy se tichosti v bruselských útrobách začal Zelený úděl připravovat. O zelených financích, které jsou jakýmsi kádrováním nejen energetiky, ale všech branží byznysu na čisté a špinavé, tady z tehdejší vládnoucí garnitury, v níž byl Andrej Babiš ministrem financí, nemluvil vůbec nikdo. Fakticky jediný, kdo fakta o tom, co se v Zeleném údělu skutečně chystá, servíroval do veřejného prostoru, tehdy byla Česká národní banka, která byla z Bruselu dobře informovaná. Tehdejší viceguvernér Mojmír Hampl byl téměř jediným hlasem, který v domácím veřejném prostoru varoval. Stačí si projet archivy z té doby.

Nenajdete v nich jediný výrok Miloše Zemana varující před Zeleným údělem. Pan prezident se zabýval jinými hrátkami. Nenajdete tam ani jediný varovný výrok tehdejšího ministra financí Andreje Babiše. Nenajdete tam ale ani varování žádného z lídrů současné vládní koalice. S čestnou výjimkou Alexandra Vondry, který jako jeden z prvních správně riziko evropské zelené revoluce zavětřil, přestože ještě dávno neseděl v Evropském parlamentu (kam byl zvolen až v roce 2019), a nebyl tedy přímo u zdroje informací.

Pak je třeba se ptát, kde byl Miloš Zeman 16. prosince 2019. To byl ten den, kdy měl Andrej Babiš na summitu v Bruselu právo veta proti Zelenému údělu použít. Seděl, mlčel, neudělal to. Nikdy nevysvětlil proč. To vysvětlení je zřejmé. Nechtěl si jako jeden z největších příjemců evropských dotací v Unii dělat problémy. Své osobní zájmy nadřadil nad zájmy České republiky. Ve veřejných zdrojích se nenajde jediný výrok Miloše Zemana, který by Babišův zelený debakl komentoval. Je fér říct, že kritikou opět nepřekypovali ani členové současné vládní koalice.

Pak přichází 21. červenec 2020. Další možnost ještě Zelený úděl vetovat. Tehdy se rozhodovalo o obřích částkách, které půjdou do zelené transformace. Plynule se to propojilo s postcovidovou obnovou EvropyAndrej Babiš opět vůbec nic nevyjednal. Na tomto summitu se navíc poprvé schválily společné evropské dluhy. Záznamy z té doby ukazují, jak byl Andrej Babiš úplně pasivní. Miloš Zeman mlčel. Po žádném vetu nevolal.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem