Přečetli jsme si: plastová brčka jako výdobytek civilizace

Ondřej Šmigol označuje v týdeníku Echo zákaz plastových brček doslova za katastrofu, neboť brčka jsou „neobyčejný výdobytek civilizace, znak Západu a ušlechtilé kultury.“ Kampaň proti nim je postavená na polopravdách a lžích. Stojí za jejich záchranu bojovat.

Globální tažení proti plastovým brčkům začalo v roce 2015, když světový internet obletělo znepokojující video s mořskou želvou s čímsi zaraženým do nosu…Problém je, že se nikdy nedokázalo, že objekt, který dotyčná želva měla zaražený v nose, bylo brčko. Také často citované číslo 500 milionů brček je pochybné. Pochází totiž z roku 2011 od devítiletého chlapce z Vermontu jménem Milo Cress. Ten chtěl ve svém okolí zahájit kampaň proti jednorázovým plastům a nějakým způsobem vypočítal, že se Americe denně spotřebuje 500 milionů brček.

Pravé číslo denně spotřebovaných brček se odhaduje někde v rozmezí mezi 170 a 390 miliony. I tak se to může zdát jako velké číslo. Nicméně šance, že zabijí želvu, je i tak značně malá. Brčka tvoří pouze 0,03 % plastu v oceánech. Zdaleka největší podíl, 46 %, má odpad z rybářských sítí.

Ukazuje to, jak rychle se nebezpečné myšlenky šíří. Stačí jedna pochybná studie a srdceryvná videa, najednou plastiková brčka zakazuje Kalifornie, pak ostatní americké státy, pár let poté je to již západní standard a směrnice EU, kterou musí členské státy implementovat.

Plastové brčko přitom své konkurenty ve všem převyšuje. Papírová brčka jsou naprosto nepoužitelná, okamžitě se rozmočí a přestávají plnit svou funkci. Kovová brčka jsou zase životu nebezpečná, jak dokazuje příběh ženy, která v roce 2019 upadla, zapíchla si kovové brčko do oka a zemřela.

Pravý pokrok, ne ten, kterým se zaklínají progresivisté, vždy spočíval v hledání řešení, která člověku pomůžou, zpohodlní život, ne v zákazech. Plastiková brčka pomáhají nepolít se při řízení, pít koktejly ve velkém stylu nebo hrát si na indiánské lovce s foukačkami.

S jejich zákazem něco zmizí. Západ se vždy snažil o to, aby věci byly větší, rychlejší, levnější, dostupnější. Jistě leckdo namítne, že právě v tom je problém současného Západu. Odpíráním však nikdo ještě opravdové velikosti nedosáhl. Měli bychom pít Bloody Mary plastovým brčkem na Marsu, ne žmoulat papírové brčko tady na Zemi.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!