Přečetli jsme si: Když přejmenujete recesi, je to pořád recese

V týdeníku Echo popsal Ondřej Šmigol neuvěřitelný pokus Bílého domu zamaskovat, že Amerika míří k recesi pomocí jednoduchého triku: změnit definici slova recese…

Klasická poučka je, že ekonomická recese je, pokud dojde k poklesu výkonu ekonomiky dvě čtvrtletí po sobě. Podle této definice jsou nyní USA v recesi. Bílý dům to tušil, a tak pár dní před oznámením čísel HDP za poslední tři měsíce publikoval na svých stránkách jakýsi editorial. „Co je to recese? Někteří tvrdí, že dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu reálného HDP představují recesi, ale to není ani oficiální definice, ani způsob, jakým ekonomové hodnotí stav hospodářského cyklu,“ stojí v prohlášení americké exekutivy. „Je nepravděpodobné, že by pokles HDP v prvním čtvrtletí letošního roku – i kdyby následoval další pokles HDP ve druhém čtvrtletí – znamenal recesi,“ pokračuje.

Spřátelená média okamžitě pochopila signál Bílého domu, a když zveřejněná čísla HDP ukázala propad, již druhé čtvrtletí nepsala o „recesi“, ale o „signálech recese“ – a v podobných eufemismech.

Tím snaha zdiskreditovat termín recese neskončila. V USA recese oficiálně vyhlašuje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER). Ten sice při zkoumání, zda Amerika je v recesi, posuzuje řadu faktorů a ukazatelů, nicméně v desíti posledních případech, kdy dvakrát po sobě pokleslo HDP, NBER pak vyhlásil recesi, poučka je to tedy solidní. CNN ale zveřejnila článek s titulkem „Kdo rozhoduje o tom, jestli USA jsou v recesi? Osm bílých ekonomů, o kterých jste nikdy neslyšeli“. Protože hlavní problém recese je, že ji vyhlašují bílí muži.

Rozpoutala se rovněž válka na Wikipedii. Heslo „recese“ během tří dnů bylo 38krát změněno. Nyní tam stojí „Ačkoli se definice recese v různých zemích a u různých vědců liší, jako praktická definice recese se běžně považují dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu reálného HDP dané země“. Článek byl uzamčen, aby se nedal dále editovat.

 Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!