Přečetli jsme si: kdo v USA pomohl chudým

Martin Weiss se v týdeníku Echo podíval na zoubek Trumpově daňové reformě. Ta prý pomáhala jen nejbohatším. Jaká je ale skutečnost? Ano, ale do reformy se dostalo pár inovativních prvků. Jeden z nich se skrýval pod názvem zastropování odečitatelnosti místních a státních daní – anglicky SALT deduction. Tento technicky znějící, většině Američanů nic neříkající termín byl jedním z Trumpových nejradikálnějších populistických kroků – redistribuoval prostředky od bohatých k chudým v řádu desítek miliard dolarů ročně.

Daně v jednotlivých státech a municipalitách se v Americe velmi liší. „Modré“ (demokratické)  státy zpravidla vybírají vyšší daně, protože chtějí poskytovat více veřejných služeb. A hlavně některé municipality. Jsou to zpravidla daně z nemovitostí, a ty jsou v bohatých lokalitách drahé. Ty peníze se zpravidla utratí v místě – zejména proto, že základní a střední školy jsou v USA financovány lokálně, převážně z daně z nemovitostí.

Nebudeme subvencovat váš lokální socialismus!

Takže bohatí lidé ty daně platí rádi – vydávají tak jen velmi malou oklikou peníze na svou vlastní spotřebu. Protože dobré školy jsou to, co rozhoduje o atraktivitě lokality a ceně nemovitostí. Jsou taky motorem nerovnosti a čím dál nemilosrdnějšího třídění americké společnosti – takového, že s Američany jiné majetkové (a vzdělanostní a sociální) skupiny už vůbec nepřijdete do styku.

Platí je rádi taky proto, že si je odjakživa mohli odečítat z federálních daní. Není to krásné, že tyto lokální daně, vlastně investice do svého vysokého statusu, si mohu odečíst z federálních daní? Je to tak krásné, že těm lidem to dokonce přijde spravedlivé. Ale na to lze namítnout, že to spravedlivé není, protože ty daně spolu nemají nic společného. Zatímco z lokálních daní si lidé financují de facto svou osobní spotřebu, věci sloužící jen jim a sousedům, z federálních daní se financují věci sloužící všem.

A Trump s republikánským Kongresem v roce 2017 tuto odpočitatelnost zastropoval na deseti tisících dolarech. Vzkázal tím zhruba toto: Říkáte, že bohatí mají platit vyšší daně, tak plaťte. Federální rozpočet nemá subvencovat váš lokální socialismus.

Strana bohatých se sociální rétorikou

Američtí demokraté jsou dnes stranou bohatých s levicovou rétorikou. Proto je tento Trumpův tah postavil před velký problém. Zastropování SALT deduction muselo pryč. To bylo jasné sdělení voličů kongresmanům z bohatých okrsků. Kvůli tomu vás volíme. Ale zároveň o tom demokrati ve své rétorice pro nejširší vrstvy moc nemohli mluvit. Protože jak takovou věc zdůvodnit, a přitom zůstat šampionem prostých lidí?

Můžete bojovat za vyšší příjmy horních pěti procent, a přitom zůstat „stranou pracujícího lidu“? Geriatrické vedení Demokratické strany, podporované kongresmany z nejbohatších okrsků, to zkouší. Ale v politice, jak známo, o vašich postojích rozhoduje to, kde právě sedíte. Joe Biden teď sedí v Bílém domě a má na starosti federální rozpočet. Příjmy ze zastropování už jsou v rozpočtových výhledech zapracované a Biden o ně nechce přijít. A nejen to. Nejmenovaný zdroj z Bílého domu řekl před pár měsíci webu Axios, že Trumpovo zastropování je i „dobrá politika“. A o jeho odstranění neusiluje. V boji za oprávněné zájmy horních pěti procent nechává Nancy Pelosiovou a Chucka Schumera samotné.

A tady se dostáváme do bodu, kdy musíme americkým socialistům – konkrétně jejich nestorovi Berniemu Sandersovi a taky AOC – vyslovit uznání. Tito dva tuto hru hrát nechtějí. Když demokraté zkusili v roce 2019 v Kongresu zastropování zrušit, AOC hlasovala s republikány proti většině svých kolegů – včetně většiny členek své socialistické partičky. A Bernie Sanders řekl v rozhovoru v květnu: „Když mohou republikáni tvrdit, že je to snížení daní pro bohaté, vysíláme strašně špatný signál.“ Má pochopení pro situaci Schumera a Pelosiové, protože v některých volebních obvodech jde o velmi těsné volební výsledky, ale „musíte jasně dát najevo, na čí straně stojíte – a když chcete opravdu bojovat za pracující rodiny, nemůžete být na straně bohatých a mocných“.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem