Přečetli jsme si: Jourová hubuje Twitter

V týdeníku Echo se Ondřej Šmigol zamýšlí na utkvělou snahou EU regulovat Twitter. Po koupi Twitteru se Elon Musk pustil do rozsáhlé čistky. Nejdříve vyhodil zhruba polovinu ze 7500 původních zaměstnanců. Pak rozeslal všem svým podřízeným e-mail, že lidé mají pracovat „extrémně tvrdě“, nebo odejít. Následovala další vlna odchodů. Přes zkazky, že Twitter nemá dostatek techniků, aby udržel svou sociální síť v chodu, se zdá, že řada propuštěných je spíše z administrativních pozic. To vyděsilo EU, která se začala obávat, že Twitter nemá dostatek lidí, aby implementoval její pravidla. Irsko tak vyšetřuje, zda Twitter má dost zaměstnanců na to, aby dokázal kontrolovat GDPR. Francie zase prověřuje, jestli Twitter stále zvládá naplňovat zákony proti nenávistným projevům. Nyní se připojila Evropské komise.

„Jsem velmi znepokojena zprávami o vyhazovu takového množství zaměstnanců Twitteru v Evropě,“ řekla Jourová Financial Times. „Pokud chcete efektivně vyhledávat dezinformace a propagandu a bojovat proti nim, potřebujete na to odpovídající zdroje. Zvláště v kontextu ruské dezinformační války očekávám, že Twitter bude plně respektovat právo EU a dostojí svým závazkům. Twitter je velmi užitečný partner v boji proti dezinformacím a nelegálním nenávistným projevům a to se nesmí změnit,“ dodala.

Snaha EU ovlivnit Twitter je na hlavu a špatně hned ve dvou rovinách. První se týká takzvaných dezinformací a nenávistných projevů. Přesnější a méně pokrytecký název pro to je cenzura. Ta je téměř vždy špatně, kromě pár jasně definovaných a všeobecně přijímaných případů, jako je například dětská pornografie. Svoboda slova je jedním z největších výdobytků klasického liberalismu. Každý dokáže najít projevy, které považuje za lživé, odpudivé a odsouzeníhodné. Zavedená svoboda projevu tak chrání hlavně nás samé pro případ, že by se moci ujala ta „druhá strana“. Představa, že nějaké „rozumné“ omezení se nemůže zvrhnout i v demokratických společnostech, je naivní. Například v Británii policie běžně navštěvuje doma lidi, kteří se skrze nějaký nejapný vtip dopustili „legálního, ale nenávistného projevu“. Že by zrovna EU dokázala nějak efektivně bojovat proti dezinformacím, když ve většině ostatních oblastí se chová jako slon v porcelánu, je také směšné.

Nakonec je opravdu pochybné, zda zrovna Twitter je hlavní platformou pro šíření ruských dezinformací. Celkově jsou jeho uživatelé levicově-liberální a žijí ve své bublině. Platí to i v českém kontextu. Proto byli tak překvapení, když se sešla 70tisícová protivládní demonstrace, kde se proruský kontingent opravdu objevil. Neorganizoval se však na Twitteru ani odtamtud nečerpal své zpravodajství.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme.