Přečetli jsme si: jak Putinova válka rozšiřuje NATO?

Lenka Zlámalová popisuje ve svém komentáři v týdeníku Echo možné důsledky války na Ukrajině. Plány Putina na rychlé obsazení ukrajinského území očividně selhaly a mírové řešení je v nedohlednu. Počty obětí na Ukrajině stále rostou, zatímco Rusko přichází o svůj status světové velmoci. Zatím to vypadá tak, že jediným „úspěchem“ Putina bude posílení spolupráce mezi západními státy a rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko.   

Ani po více než dvou měsících ruské agrese na Ukrajině není úplně zřejmé, jaká byla motivace Moskvy, když se do ní pouštěla. Kremlologie je o svérázech ruského imperiálního vnímání světa, sférách ruského zájmu, hlubinách ruské duše.  

Už teď je ale zřejmé, že z pohledu ruských zájmů to bude zbytečná válka. Rusko jí svou pozici ve světě neposílilo, ale oslabilo. A nedá se čekat, že z ní bude mít nějaký zisk. Územní, ekonomický, geopolitický. O psychologických ziscích je obtížné spekulovat. Jsou ryze subjektivní. A do hlavy Vladimira Putina asi nevidí ani jeho nejbližší.

Kdyby si Rusko pohrávalo s napětím, ale Ukrajinu nenapadlo, dalo se pod tlakem vyjednávat o uznání okupovaného Krymu i o nějakých speciálních statusech na Donbasu. To je teď passé. Rusové napáchali příliš mnoho hrůz a Ukrajinci zaplatili mnoha oběťmi na to, aby se vzdali části svého území.

Žádný kompromis, který by znamenal pro Rusko nějaký zisk z ukrajinské agrese, není na dohled. Čím dál víc to vypadá, že si Moskva rozpoutala úplně zbytečnou, ničivou válku, která prozatím semkla Ukrajince a spěje k rozšíření NATO.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!