Přečetli jsme si: jak je to s „Polexitem“?

V týdeníku Echo se Ondřej Šmigol zamýšlí nad současnou hysterií ohledně údajného polského odchodu z EU.  Zatímco Česká republika prožívala volební víkend,mezi Varšavou a Bruselem vypukla nejnovější horká krize. Mluví se o legalistickém „polexitu“, lítají varování o skutečném odchodu Polska z EU, ve velkých polských městech proti tomu proběhly desetitisícové demonstrace. Evropská komise vyhrožuje tvrdými postihy. Jádro sporu leží v otázce, kdo má přednost. Polská ústava, nebo evropské právo? Polský ústavní tribunál (Nejvyšší soud)  soud nakonec vynesl minulý týden verdikt, že polská ústava stojí nad evropským právem.

Bruselu se strhlo peklo. Evropská komise tvrdí, že Poláci ohrožují jeden ze základních kamenů Evropské unie, tedy nadřazenost evropského práva. Bez něj spolek prý nemůže fungovat, státy si začnou vyzobávat ty části evropských smluv, které se jim líbí, a celá organizace se sesype. Prý hrozí, že Polsko opustí Evropskou unii.

PiS ale není žádný polský UKIP, jak se jmenovala strana bojující za brexit. Polská podpora pro EU je jedna z nejvyšších v Evropě, běžně překonává 80 %. Je to dáno tím, že Poláci EU považují za svou kotvu na Západě, potvrzení toho, že jejich země nepatří na Východ a pod Rusko. Jistou, a nemalou, roli však budou hrát i peníze, které z Bruselu do Polska proudí, ročně je to asi 13 miliard eur. Snaha vyvést Polsko z EU by tak byla pro PiS politicky sebevražedná.

O to více krátkozraké je unijní vyhrožování Polsku, jehož součástí je právě zkrouhnutí dotací a možné pokuty. Aby EU nakonec sama nepodnítila to, čeho se nejvíce bojí.

Polské rozhodnutí se však dotýká ještě jednoho problému, totiž plíživé změny EU ve federaci. Pokud je evropské právo nadřazeno ústavám členských států, ty ztrácejí svou plnou suverenitu a EU se opravdu mění v jakési Spojené státy evropské. Tento problém byl dlouho řešen tak, že se o něm nemluvilo. Jenže to už dál nejde. Není to jen případ Polska, již v květnu minulého roku německý ústavní soud v Karlsruhe svým rozsudkem zrušil předchozí rozhodnutí Evropského soudního dvora. Bylo to bráno jako vzkaz, že německá ústava je nad evropským právem. EU tehdy podobně zuřila a dožadovala se nápravy. Správně se obávala, že německé rozhodnutí se může stát precedentem. Poláci se na něj ve své při s EU odvolávají.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!