Přečetli jsme si: Babiš, Navalný a zhroucení státu

Ondřej Šmigol v týdeníku Echo připomíná zajímavý úkaz – Amnesty International odmítla prohlásit Alexeje Navalného vězněm svědomí. A to i přesto, že uznává, že je nespravedlivě vězněn. Jak je to možné? Důvodem prý je, že v minulosti „hlásal násilí a diskriminaci a nikdy svá prohlášení neodvolal“.

Organizace nespecifikovala, které Navalného výroky má přesně na mysli. Navalnyj má rozhodně na kontě několik pochybných prohlášení. Například na jednom z videí je oblečený jako zubař a prohlašuje, že je potřeba odstranit vše, co nás tíží. Do toho jsou prostřihy na imigranty. Obvinění, že Navalnyj je ruský nacionalista, jsou celkem častá. Jenže většina z Navalného pochybných výroků pochází z nultých let. Poslední dobou se Navalnyj snaží tvářit jako dobrý liberál. Například v létě podpořil americké protesty Black Lives Matter. Za svou starou podporu invaze do Gruzie se omluvil.

Odebrání statusu „vězně svědomí“ se tak podobá klasickému pokusu někoho poškodit na internetu, kdy se najde několik let staré vyjádření a pak se vytvoří veřejný tlak, aby byl vyhozen z práce, nebo alespoň ze slušné společnosti.

Kdyby se Amnesty držela starých ideálů, tedy že nespravedlivě věznit někoho je prostě špatně, bez ohledu na jeho soukromé názory, nemusela by nyní řešit, jaký přiznat Navalnému status. Síla podobných organizací je právě v tom, že dokážou uplatňovat své ideály i ve složitých situacích.

Martin Weiss se zase zabývá naším domácím chaosem. Situace se mění jak počasí na horách, takže pokud divák není přilepen k nonstop zpravodajství, mohou mu některé potenciálně dramatické události uniknout. To je případ Babišova jednání se zpěvákem Danielem Landou, jež bylo oznámeno a zrušeno v průběhu jediného čtyřiadvacetihodinového zpravodajského cyklu. Některé příběhy zase vyvolávají dojem déja vu. Epidemiolog Roman Prymula se už pomalu pravidelně vynořuje ve vládní funkci, kterou opustí kvůli porušení svých vlastních pravidel, aby se do ní po čase opět vrátil.

Ministr Havlíček několik dní vytváří dojem, že budou otevřeny obchody a restaurace. Nakonec se ukáže, že nebudou, ale teprve poté, až mu část podnikatelů uvěřila a začala se na otevření připravovat. Podobnou houpačkou prošlo školství, ovšem s trestněprávní vložkou. Vláda se rozhodne otevřít některé ročníky škol, a to hodlá podmínit pravidelným antigenním testováním studentů. Po přesunu výběrového řízení na jejich nákup na ministerstvo vnitra je vítězem stanovena firma založená dvěma občankami Dominikánské republiky, o níž tu nikdo neslyšel a neudává o sobě informace v obchodním rejstříku. Firma zjevně nesplnila přinejmenším jednu z podmínek tendru. Babiš a Hamáček se vzájemně obviňují z protežování pochybných firem a v zastoupení na sebe posílají tajné služby a podávají trestní oznámení. Celá akce končí nečekaně tím, že Babiš otevření dalších ročníků odpíská. Vláda tak vlastně zorganizovala řízenou provokaci sama na sebe – ukázala, že jakmile má příležitost, tíhne k jednání zavánějícímu korupcí. Antigenní testy pro školy nebudou, trestní stíhání za jejich nákup ale být může.

Využívat schopností domácí vědeckotechnické základny naopak vláda nedokáže. S tím souvisí i nedávná konflagrace kolem fotbalového utkání na Slávii. Bez ohledu na papalášské aspekty akce by nemělo zapadnout, že klub se mohl svého problematického kroku odvážit proto, že použil služeb projektu Cesta ze tmy, jež využívá testovací metody profesora Žďárského. Jsou schopni dodat výsledky testů do dvou hodin a stlačit cenu hluboko pod tisíc korun. Žďárského špičky ministerstva zdravotnictví původně ostrakizovaly s tím, že nemá certifikaci. Když ji získal, odmítl ministr Blatný postup Cesty ze tmy s absurdním argumentem, že je určen pro kulturu, nikoli pro sport. Nakonec se na utkání šel podívat bývalý ministr zdravotnictví i vedoucí odboru tamtéž, čili ta metoda asi tak nepoužitelná nebude.

Lenka Zlámalová už otevřeně píše: „Pod Andrejem Babišem se zhroutil stát:“  Tak, jak je 11. říjen 2020 a slavná tiskovka Andreje Babiše v péřové bundě v průhonické Sokolovně, kde začal shánět soukromé operátory call center od bank a telekomunikačních firem, dnem, kdy v Česku selhalo trasování nakažených, je 23. únor 2021 dnem, kdy ministr zdravotnictví oficiálně připustil přicházející kolaps nemocnic. Koordinátor nemocniční péče profesor Vladimír Černý tvrdí, že za to nemůže vláda, ale pandemie. To je ale čistý alibismus. Vláda svou naprostou neschopností a chaosem nechala věci dojít až ke kolapsu nemocnic.

K fatálním selháním je potřeba připočíst očkování. Česko je zemí, která má skoro nejméně naočkovaných z celého Západu. Ve skladech se přitom válí 180 tisíc vakcín, protože vláda ani není schopná vybrat distributory.

Takže zatímco sousední Německo nebo Británie uvolňují restrikce a proočkovaný Izrael se vrací k normálnímu životu, Česko se propadá na čím dál hlubší dno nejhoršího covidária Západu.

Z tohoto dna už vede jediná cesta. Skončit s restrikcemi. Začít lidem věřit a dát jim prostor chránit sebe si i své blízké. V první řadě si to žádá ukončit státem kontrolovaný monopol na testování.

Německo začíná od prvního března zdarma rozdávat antigenní testy. Budou k mání v každé lékárně. Ministr zdravotnictví Jens Spahn tvrdí, že jich je evropský trh plný. Chce Němcům dát prostor, aby mohli chránit sami sebe a své blízké a testy si sami dělat doma. Totéž by okamžitě měla udělat každá zodpovědná vláda v Česku.

V této chvíli je zřejmé, že nákaza se šíří kancelářemi a továrnami. Vstup do nich by měl být podmíněn negativním antigenním testem. Zároveň je nezbytné okamžitě zavést stoprocentní náhradu příjmu u pozitivně testovaných a těch, koho pošle hygiena do karantény. Bez ohledu na to, kolik lidé vydělávají, jim hradit úplně všechno. Tento systém funguje v Rakousku, Švýcarsku nebo ve Spojených státech. Dobře vědí, proč to dělají. Že motivace je nejlepší prevence. Spolu s rychlým očkováním je to jediná cesta z covidové pasti v zemi, kde se zhroutil stát. Žádná jiná není.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!