Přečetli jsme si: Co to zase ti Němci vymýšlejí…?

Martin Weiss se v týdeníku Echo vrátil k poněkud zvláštnímu německému prohlášení, že existuje dohoda v rámci NATO, že na Ukrajinu se nebudou dodávat západní tanky a obrněné transportéry.

Prohlásila to parlamentní státní tajemnice spolkového ministerstva obrany minulou neděli v televizním rozhovoru. To se však ukázalo být novinkou pro německé opoziční poslance, ale i pro spolkové ministerstvo zahraničí. Sociální demokracie (SPD) pak tvrdila, že to bylo projednáno ve výboru pro obranu, což ale jeho členové rovněž popřeli.

Překvapením to bylo i pro některé členské země NATO. Veřejně existenci takové dohody popřelo mimo jiné Estonsko, Česko a Británie. Záležitost se stala odborníky dosti sledovanou. Německá zahraničněpolitická analytička Jana Puglierinová tweetovala v pátek z mezinárodní bezpečnostní konference na Zbirohu: „Panuje zde jistý údiv a zmatení nad Berlínem. Čeští vládní činitelé z oblasti obrany a NATO mi říkají, že nevědí o žádné neformální dohodě mezi západními členy NATO o tom, že se nebudou dodávat západní tanky a bojová vozidla pěchoty.“ Náměstek ministra obrany Jan Havránek na to reagoval v angličtině: „Rád to potvrdím oficiálně: neexistuje žádná neformální dohoda o,zákazu‘ dodávek konkrétních zbraňových systémů. Česká republika by se ničeho takového nezúčastnila a nepodporovala by to.“ Havránek, jehož selfíčka s jinými úředníky na Twitteru obvykle dostávají nanejvýš dvojciferný počet lajků, asi nečekal, že toto jeho vyjádření získá přes dva tisíce lajků a přes sedm set retweetů.

Opět je zde hlavní mysterium, že Němci nejsou schopni artikulovat svou politiku. Samotná substance – Ukrajině budeme pomáhat se bránit, ale ne moc – je odporná, ale budiž. S „ringtauschem“ už byla obeznámena i německá veřejnost: Německo dodá Česku tanky Leopard náhradou za české T-72, jež putují na Ukrajinu. Jaký je v tom rozdíl? Plánují se Němci jednou vítězným Rusům tímhle vykazovat? Lidově se tomu říká lhát si do kapsy. A když se Němci pokoušeli tvrdit, že nejde o oficiální pozici NATO, ale o dohodu neformální skupiny zemí, není to vlastně ještě horší? V NATO tedy existují tajné spolky, jež se domlouvají na sabotování záměrů ostatních? A s kým by Německo takovou skupinu tvořilo? Evropské rozhodnutí je často takové, na jakém se dohodne Německo s Francií, ale tohle by s Francií asi nešlo. Ve vojenských věcech Francouzi nejsou pošetilí a chápou, že moderní houfnice Caesar, které Ukrajincům dodali, tam Rusové vidí stejně neradi jako tanky.

Celá epizoda je nakonec možná nejinstruktivnější v tom, že ilustruje navyklý způsob vládnutí v Evropě. Politici to, co chtějí dělat, rádi schovávají za to, že takový je evropský konsenzus. Přičemž Německo ten konsenzus formuje víc než jiní. Výsledkem je neautentické vyjadřování, jež se stalo naprosto rutinním. A v tomto případě prostě průměrná německá politička promluvila, jak je zvyklá, aniž si zjistila, zda Německo už svůj „konsenzus“ vnutilo ostatním.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!