Přečetli jsme si…

Už dlouho jsme se nepodívali, co píšou naši přátelé z (krajní) levice. Nuže, můžete být v klidu – svět se vrací do starých kolejí. Záchrana planety a boj proti genderovým stereotypům je opět v kurzu! 

V Deníku N se Pavlína Louženská zamýšlí nad tím, jak mediální svět mužů ustrnul. „Kdysi nabrali obrys Donalda Trumpa či Harveyho Weinsteina a teď se ve veřejné debatě tenhle obrázek zuby nehty drží. Bílí heterosexuální muži, kteří moc dobře vědí, co mají ženy dělat s vajíčky (nechat si je oplodnit nebo uvařit) i s čímkoliv ostatním. Stali se agenty v Matrixu, kteří se schovávají za masku tradiční rodiny a kostkované košile. Stali se Muži s velkým M.“ Ale že se to v realitě nepozorovaně mění, takže tu naštěstí máme třeba úspěšný časopis GQ, kde „kde zpěvák Billy Idol mluví o tom, že tužku na oči používá v barvě lilku („nevypadáte tak unaveně“), Luka Sabatt, módní ikona generace Z, si nalakoval nehty a skladatel Pharrell Williams dojatě mluví o vztazích: k manželce i k planetě.“ Hned si ho jdu koupit…

V A2Alarmu nám připomínají, abychom pro samý koronavirus nezapomněli na klimatickou krizi. Pademie je samozřejmě příležitostí nevracet se k  „neudržitelnému ekonomickému modelu“. Nebude to ale zadarmo. „…Pokud chceme redukovat emise skleníkových plynů podle trajektorií, které jsou nutné pro zachování bezpečné globální průměrné teploty pod 1,5 °C, bez snižování spotřeby se neobejdeme.“ To se samozřejmě neobejde bez snižování výroby energie z fosilních zdrohů. Autor si nicméně poctivě všiml, že „získávání obnovitelných zdrojů klade velké nároky na prostor, zvyšuje spotřebu neobnovitelných materiálů a vzácných kovů.“ A cituje Karla Polaneckého z Hnutí DUHA: „I když prohlížím studie ze všech stran, nevidím možnost dosáhnout snížení objemu emisí bez omezení nejen spotřeby, ale i výroby některých druhů zboží.“ takže co nám z toho vyplývá? „Na tezi, že pokud máme jako společnost rychle přestat používat fosilní paliva, které dosud tvoří velkou většinu veškeré spotřebované energie, a nemáme adekvátní bezemisní náhradu, pak bude nutné snížit energetickou spotřebu, není vůbec nic iracionálního.“

Takže se musí „nutně transformovat i fungování společnosti.“ Například výroba klasických automobilů je z hlediska budoucnosti už „z podstaty věci pochybná.“ Ztráta pracovních míst není problém, naopak! „V nerůstové ekonomice se může přetavit v pozitivum v podobě zkrácení pracovní doby a větší zaměstnanosti v sektorech, jako jsou školství nebo zdravotnictví.“ A „energeticky náročné činnosti, jako jsou například dojíždění, masový turismus či konzumace rychle zastarávajících průmyslových výrobků“, si prostě odpustíme. Místo nich se máme soustředit na „dobré lidské vztahy, rozvoj demokracie, vzdělání nebo péče o druhé.“ Myslím, že představě takového krásného nového světa nikdo neodolá. Kromě voličů…

V Deníku referendum se zase obávají, že „všude po světě totiž bez většího pozdvižení padne pandemii za oběť nezávislost žen.“ Pandemie totiž „prohlubuje všechny existující nerovnosti.“  „Co potřebují děti, které nemohou jít do školy? Aby se o ně někdo postaral.“ Jenže tato neplacená péče dopadne častěji na ženy. „Nejde jen o společenské normy, které právě ženám přisuzují pečovatelskou roli… Kdo vydělává méně? Komu práce poskytuje potřebnou flexibilitu?“ A autorka pokračuje stěžováním si na fakt, podle údajů britské vlády „je čtyřicet procent žen zaměstnáno pouze na částečný úvazek. U mužů se naproti tomu jedná pouze o třináct procent. V heterosexuálních partnerstvích ženy častěji vydělávají méně, což znamená, že jejich práce, když na to přijde, má nižší prioritu.“ Vida, to bylo pořád volání po částečných úvazcích ze strany ženských aktivistek a najednou je to špatně…  

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!