Právní bitva o mrzačení dětí v USA

Dvacátého pátého srpna 2023 rozhodla soudkyně 53. Okresního soudu v Texasu Maria Cantú Hexselová ve věci senátního návrhu zákona SB 14, který zakazuje podávání blokátorů puberty a hormonální terapie dětem.

Soudkyně Hexselová účinnost zákona pozastavila a ve svém rozhodnutí uvedla, že zákon „zasahuje do soukromých rozhodnutí texaských rodin … a zbavuje texaské rodiče … práva vyhledávat, řídit a poskytovat lékařskou péči svým dětem.“

Aktivistické rozhodnutí

Texaská generální prokuratura se proti tomuto rozhodnutí odvolala k Nejvyššímu soudu státu Texas. Z hlediska procedurálního má odvolání odkladný účinek, tedy, zákon 1. září přes zákaz soudkyně Hexselové vstoupil v platnost a na území státu Texas se tak nesmějí podávat dětem blokátory puberty a provádět jiná podobná léčba za účelem jejich změny pohlaví. Zatím…

Texaská generální prokuratura ve svém odvolání uvedla, že rozhodnutí soudkyně Hexselové je aktivistické, v rozporu s vědeckým poznáním a pro děti nebezpečné, neboť následky takové „léčby“ mohou být pro ně nevratné.

Než soudkyně Hexselová rozhodla, nechala si zpracovat tři znalecké posudky, přičemž ani generální prokuratura státu Texas nelenila a povolala k výslechu několik odborníků. Mezi nimi i evolučního biologa Colina Wrighta (38) z kalifornského Sacramenta. Ten je znám svým jasným postojem. Prohlašuje např., že člověk jako živočišný druh má jen dvě pohlaví, za což byl neformálně donucen opustit akademickou půdu. Naposledy pracoval na Pennsylvania State University. Jak sám říká, touha uklidnit nejhlasitější menšinu studentů přináší Americe astronomické škody v podobě aktivistické – tedy zpolitizované – vědy. Momentálně je šéfredaktorem vědeckého serveru.

Přímo disidentský příběh biologa Colina Wrighta, který je pro dnešní (nejen) americký akademický svět typický, si můžete přečíst zde.

Podle průzkumu University of Texas se 85 % republikánských voličů v Texasu domnívá, že by měla být znemožněna – či alespoň omezena – „léčba“ dětí pomocí blokátorů puberty a podávání hormonálních medikamentů a 100 % republikánských Texasanů si myslí, že u dětí by se neměly provádět chirurgické zákroky.

Arkansas, Alabama a Indiana

Boj o zákaz těchto zhovadilých postupů lékařů u dětí se vede v dvaceti republikánských státech. Vedle Texasu také třeba v Arkansasu. Federální soud zde zrušil podobný zákaz už v červnu.

Jay Moody (59), soudce Okresního soudu Spojených států pro východní okres Arkansasu, jmenovaný v roce 2014 Barackem Obamou, zrušil zákon, který zakazoval podávat dětem blokátory puberty, hormonální léčbu a provádět chirurgické zákroky za účelem změny pohlaví. Zákon také znemožňoval arkansaským rodičům tyto procedury podstupovat jinde.

„Zakázaná lékařská péče zlepšuje duševní zdraví a pohodu pacientů a jejím zákazem stát podkopává zájmy, o nichž tvrdí, že je prosazuje“, napsal soudce Moody ve svém rozhodnutí.

Soudce použil podobnou argumentaci jako soudce Okresního soudu Spojených států pro severní okres Alabama Liles Burke (54) jmenovaný pro změnu Donaldem Trumpem.

Ve státě Alabama hrozil lékaři porušujícímu zákaz trest odnětí svobody až na 10 let, pokud by předepsal blokátory puberty nebo hormonální léčby tzv. trans dětem mladším devatenácti let. Federální soudce Burke pozastavil účinnost Zákona o soucitu a ochraně zranitelných dětí. Soudce ponechal v platnosti jen tu část zákona, která znemožňovala chirurgické zákroky. Generální prokurátor Alabamy Steve Marshall se proti rozhodnutí soudu odvolal.

Soudce Burke ve svém rozhodnutí podotkl, že stát Alabama nepředložil věrohodné důkazy o tom, že jde o „experimentální léčbu“. Znovu tím potvrzuji „kontinuitu rozhodování na všech úrovních soudního rozhodování“, že „rodiče – nikoli státy nebo federální soudy – hrají primární roli při výchově a péči o své děti“. Zákon v Alabamě tedy také neplatí. Zatím.

Velký experiment na dětech

V březnu schválila republikánská Indiana zákon zakazující předepisovat dětem blokátory puberty a hormonální medikamenty jako součást přeměny pohlaví. Soudce James Patrick Hanlon (53), soudce Okresního soudu Spojených států pro jižní okres Indiany jmenovaný Donaldem Trumpem, účinnost tohoto zákona pozastavil. Namítl, že odpůrci zákona neprokázali potenciální nenapravitelné poškození těch, kteří podstupují léčby a prokázali určitou pravděpodobnost úspěchu léčby. Generální právní zástupce státu Indiana Thomas Fisher k zákonu prohlásil, že „nechceme, aby naše děti byly součástí tohoto velkého experimentu“.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme