Pravdy a lži veřejnoprávních medií o únoru 1948

Letošní výročí přineslo i zásadní rozpory v prezentaci a kvalitě výkladu naší historie, jak už bývá v našem veřejném prostoru zvykem. Že ale zrovna v oblíbeném a před časem prestižním pořadu České televize Historie CS budou tak důležité události naší historie vykresleny tak falešně a neodborně, dokonce všemi zúčastněnými, to bylo pro historiimilovného diváka opravdu šokující (Jak Vítězný únor porazil Edvarda Beneše). Zapření základních faktorů těchto událostí je naprosto neakceptovatelné a soudného diváka to nutně musí pobouřit. Prohlásit volby v roce 1946 za svobodné je prostě lež, nic jiného. To v tomto pořadu jednoznačně a bez oponentury zaznělo.

Jak je to možné ještě v roce 2023? Každý jen trochu sečtělý člověk přeci ví, že celá řada politických stran nebyla k volbám vůbec připuštěna (rozhodnuto to bylo už v březnu 1945 v Moskvě) a ustanovení jednotné Národní fronty byl vlastně moskevský diktát pro všechny zbývající strany, většinou už stejně neschopné jakéhokoli vzdoru, vůči vedoucí předurčené KSČ. Role ochotně přikyvujícího Edvarda Beneše je naprosto zřejmá. O tom všem nepadlo ani slovo. Dále třeba mylná definice ústavnosti změny vlády naprosto odporuje známým faktům. Zcela nepochybně to byl protiústavní převrat. Také vliv moskevských poradců, SMERŠ, únosy do SSSR, zatýkání, zastrašování, zábory majetku, absence práva a jiné notoricky známé metody, běžně prováděné už od roku 1945 celá tři léta, pod falešnou rouškou rádoby demokratické třetí republiky, to vše a mnoho dalšího nebylo v tomto rádoby odborném pořadu vůbec zmíněno. Pořad naprosto selhal, absolutně postrádal opravdovou diskuzi, nemluvě o oponentuře, která by takovému pořadu slušela.

Paradoxně na vlnách Českého rozhlasu Plus jsme ve stejný den (tedy 25.2. t.r.) mohli slyšet pořad Davida Hertla a Veroniky Kindlové, který stejné události prezentoval sice velmi mírnou formou, ale přeci jen poměrně objektivně, tedy úplně jinak. Rozdíl v kvalitě obou medií byl opravdu zásadní. Doporučil jsem oběma stranám poslechnout si vzájemně své produkty, jedněm pro prozření a dovzdělání, a těm druhým pro poučení z nebezpečného vývoje naší historiografie.

Dalším příkladným fórem názorů a objektivní prezentace únorových událostí, včetně veřejné diskuze, byl seminář Ústavu pro studium totalitních režimů k 75. výročí komunistického převratu v Československu, který se konal v 24. února t.r., pod názvem „VÍTĚZNÝ ÚNOR“ 1948 NESPADL Z ČISTÉHO NEBE. Jeho stream bude brzy možné najít na webu USTR.CZ. (Aktualizováno: nahrávka semináře je k disposici – 1. část, 2. část, 3. část)

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!