Poslouchejte vědce: po století klimatických změn se míra úmrtí souvisejících s klimatem blíží nule

Nově zveřejněná data ukazují znatelný pokles rizika, že přijdete o život v důsledku extrémních projevů klimatu. Od roku 1920 se nebezpečí statisticky snížilo o více než 96 procent.

Klima se bezpochyby mění a svůj podíl na tom má i člověk. Statisticky oproti jiným vnějším vlivům sice malý, ale ve svém důsledku znatelný. Spolu s tím se mění i rétorika, kterou média o tomto jevu informují světovou veřejnost. Statisticky narůstá počet poplašných (a mnohdy ještě vypjatějších) zpráv o obětech na životech v důsledku klimatické změny a prorokujících konec světa a zánik lidstva. Jenže podle dat za posledních sto let, kdy pozorujeme postupné oteplování globálního klimatu, došlo ve skutečnosti k výraznému poklesu úmrtí způsobených extrémními jevy způsobenými právě klimatem.

Tenhle graf zveřejnil 2. ledna 2021 na své facebookové stránce známý statistik, politolog a environmentální ekonom Bjørn Lomborg, autor několika ve své době zásadních děl jako Skeptický ekolog nebo Zchlaďte hlavy.

Graf, který vytvořil na základě dostupných statistických údajů z renomované Mezinárodní databáze katastrof, blíže komentuje takto: 

„Kdysi ve dvacátých letech minulého století se počet obětí přírodních katastrof zapříčiněných ničivými projevy klimatu (což zahrnuje záplavy, sucho, požáry v přírodě a extrémní větry a bouře) pohyboval v průměru kolem 485 tisíc ročně. Za poslední desetiletí byl tento počet v průměru přes 18 tisíc, což je ve srovnání s dobou před sto lety o 96 % méně.“

Jedná se ale o absolutní počty, takže „když si vezmeme, že se od dvacátých let počet obyvatel na světě téměř zečtyřnásobil, kleslo riziko úmrtí ‚na hlavu‘ ještě daleko více.“

Jediná hodnota, která statisticky mírně stoupá, je počet úmrtí v důsledku extrémních veder. Což má několik příčin – jednak došlo k masivnímu nárůstu populace v regionech, kde je klima přirozeně horké a zároveň kvalitní zdravotní péče není pro všechny snadno dostupná, za druhé s populační explozí přibývá také starých a proti horku málo odolných jedinců a za třetí úmrtí v důsledku přehřátí organismu se začala ve větší míře „reportovat“ teprve až v posledních desetiletích – na rozdíl od obětí záplav či tajfunů. Více najdete tady.

Ve 20. letech minulého století tedy umíralo každoročně v důsledku přírodních katastrof téměř 300 lidí na milion obyvatel. V 10. letech tohoto století už to v průměru bylo jen 8 lidí na milion obyvatel.

Takže žádný vzrůstající počet obětí globální klimatické změny, jak se nám snaží namluvit alarmistické zprávy z médií. Absolutní čísla sice stoupají, ale to je dáno tím, že je nás zkrátka stále víc. A že se v minulosti nic podobného ve zprávách neobjevovalo? Za to může CNN efekt: dnes máme instantní zpravodajský přístup do téměř všech oblastí světa, a navíc jsme propojeni internetem a sociálními sítěmi, o čemž jsme si před třiceti lety mohli nechat jenom zdát.

A pokud byste chtěli na Bjørna Lomborga pohlížet jako na starého zapšklého konzervativce, který jen rád ohýbá fakta, pak vězte, že sice stojí na zeleně neprogresivní částí spektra, ale je to zapřisáhlý vegetarián a otevřeně se hlásí k tomu, že je gay.

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!