Pořád blbá nálada?

Když chtěl Václav Havel v roce 1997 popsat atmosféru ve společnosti, užil výraz „blbá nálada“. Těžko říct, jaký slovní obrat by použil dnes. Nálada se od té doby příliš nezlepšila. Až si říkám, jestli on ten problém s blbou náladou nebude spíše v nás samotných, než v okolnostech daných dobou. Protože darebáků, podvodníků a všelijakých příživníků, co se rádi vezou, těch bylo a bude pořád stejně. V politice, v zaměstnání, v místech našeho bydliště. Někteří jedinci jsou zkrátka mimořádně přizpůsobiví a umí si najít svá místečka v kterékoliv době, za kteréhokoliv režimu.

Takže co na to jít jinak. Nedívat se tolik na to špatné kolem, ale začít od sebe. Nejprve – jen pro jistotu – otázkou na tělo, zda i my, třeba jen nepatrně, nepatříme do některé této neblahé skupiny. Jistě dojdeme k odpovědi, že nikoliv, protože konzervativci jsou přeci samí slušní lidé.  🙂  Ale i tak je fajn si v sobě na úvod trochu vygruntovat. A dál? Dál se těšit z toho dobrého, co máme a co bereme často jako samozřejmost. Vždyť až když to dobré ztrácíme, začneme si stěžovat a šířit „blbou náladu“.

Schválně – udělám si teď hned sám u sebe malý pokus: Přivírám oči a odvážně se vrhám do vzpomínek časů neradostné totality, doby, kdy rozhodně bylo na co si stěžovat. A? Slyším spokojený ženský hlas, jak říká, že ten Miloš Frýba je fešák. Pak sám sebe vidím, jak nadšeně jásám nad hlavní sportovní zprávou měsíce, že bratři Pospíšilové porazili Švýcary v kolové (to je sport, při němž cyklisté jezdí po tělocvičně na kole a honí míč). Večer pak sním o světě, z něhož se mi hlásí svým nezaměnitelným hlasem Ivan Medek, a zároveň se nemohu dočkat rána, protože s kamarády vyrážíme na čundr, vlakem v 8:35 ze Smíchovského nádraží. Ve vagónu rozbalíme kytary a cestující, co neznáme, s námi začnou zpívat. Je nám všem hezky. Navzdory době. Navzdory falešným lidem. Navzdory nám samotným.

 

 

Ilustrační snímek PublicDomainPictures.net

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč