Pomoc z Německa – velké zklamání

Leopard 2 A7

Polský prezident Duda obviňuje Německo z nedodržení slibu, že poskytne tanky Leopard, které nahradí tanky T-72 poskytnuté Polskem Ukrajině.  „Měli jsme takový slib, ale nyní slyšíme, že Německo ho nechce splnit. Je to velké zklamání.“

V dubnu deník Frankfurter Allgemeine Zeitung informoval, že polská vláda požádala Německo o várku tanků Leopard 2, které by pomohly nahradit tanky T-72, jež poskytla Ukrajině (šlo o takřka všechny z 240 polských tanků tohoto typu).  Deník však poznamenal, že Berlín dosud nepřijal rozhodnutí.

Minulý týden Der Spiegel uvedl, že jednání o této otázce „uvízla na mrtvém bodě“ a že německá ministryně obrany Christine Lambrechtová soukromě přiznala, že naděje na dohodu s Varšavou neexistuje. Situace se „mění v ošklivou hádku“, napsal Der Spiegel.

Náměstek polského ministra zahraničí Szymon Szynkowski vel Sęk řekl Der Spiegelu, že „Němci slíbili, že Polsku poskytnou tanky, ale bohužel žádný z těchto slibů nebyl realizován“. Je to paradoxně tradičně pacifistická a protipolská německá Strana Zelených, která kritizovala Olafa Scholze za to, že se nepodařilo dosáhnout dohody s Polskem.  „Je klíčové, aby se výměna s Polskem nyní uskutečnila, protože Varšava již udělala mnoho pro podporu Ukrajiny,“ řekl Anton Hofreiter, jeden z jejích poslanců.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!