Polsko volby – za jak dlouho budou předčasné?

Parlamentní a senátní volby v Polsku: PiS, která dle očekávání získala ve volbách rozhodné vítězství, nebude ale moci sestavit vládu. Kde stala chyba?

Výsledek parlamentních a senátních voleb, které se konaly v neděli 15. října a na jejichž výsledky s napětím čekali zdaleka nejen Poláci ve vlasti i v zahraničí (ano, zahraniční Poláci mají volební právo), vychází v po sečtení všech hlas takto:

Z komentářů prezentovaných na polské pravicově-konzervativní scéně mě nejvíce zaujal komentář sociologa, prof. Jarosława Flise, publikovaném na portálu www.dorzeczy.pl:

Nejpravděpodobněji vítězem nedělních voleb zůstane Právo a Spravedlnost, avšak utvoření stabilní vlády bude nezvykle obtížné. Z tohoto důvodů mnoho komentátorů odhaduje, že PiS de facto přizná porážku, poněvadž všechno naznačuje na to, že ztratí vládu. Jaké jsou příčiny neúspěchu Jarosława Kaczyńského?

 V PiS-i nepostřehli, že vládnou již osm let, a že lidé očekávají, že vláda bude mírnit konflikty a nikoliv je dále vyhrocovat…

 V PiS-u se objevil takový dojem, že předchozí vlády vyhrály díky trikům a nikoliv díky hospodářským úspěchům a jak začaly jejich výsledky ve volebních průzkumech slábnout, začali vymýšlet triky, namísto schopnosti prezentovat, jak uklidňujeme situaci…

 …Občané volí vládu, aby ta ‚zaútočila na problémy a ne na politické protivníky, z tohoto důvodu měli v PiS ‚zmírnit tón

  To vše se obrátilo proti PiS…

Co k tomu říci? Především – a to jednoznačně – to byla snad nejšpinavější volební kampaň opozice. „Proti PiS byly vrženy všechny síly včetně médií na oko řízených různými společnostmi. Ty mezi sebou jednou koordinovala snížení podpory koalici Třetí cesta, aby se pak – jakmile si vypočítali, že se to vyplatí – zaměřili naopak na pumpování jejích výsledků. Konfederaci nejdříve podporovali v přítomnosti v mediích, dokud se neukázalo, že krade podporu nikoliv PiS-u, ale „liberální“ Platformě – pak se sehnaly diskreditující reportáže. Liberální media (reprezentovaná hlavně televizí TVN, částečně televizí Polsat) jednou brala, jindy nebrala senzační zprávy – v závislosti na volební kalkulaci. To čteme v povolebním komentáři portálu „wpolityce“ v článku Jakuba Maciejewského

Jaké konkrétní kroky nyní můžeme očekávat? Prezident dle vžitých regulí i Ústavy může (ale nemusí) jmenovat premiéra z vítězné strany. Jenže je vysoká pravděpodobnost, že mu převaha opozičních mandátů vyjádří nedůvěru. Dá se v téhle situaci manévrovat? Jistě: Prezident dejme tomu Třetí cestě slíbí dokonce místo premiéra, aby oslabil koalici. Zatím však lídr Třetí cesty takovou alternativu odmítá. Nicméně, bude taktizovat. Neb další krok dle Ústavy obnáší výběr premiéra Sejmem. Zde je největší nebezpečí: Tusk. Na druhé straně se nabízí otázka, zda některý ze subjektů opozice, nebo jeho část, nebude k takové alternativě zdrženlivý – protože nebude chtít vypadat jako pouhá odnož levice a bude myslet na své budoucí volební výsledky. Že půjde o řadu vyjednávání je nabíledni. Kdyby tedy v tomto druhém kole nedostal premiér s jeho kabinetem důvěru, pak do třetího kola opět vstupuje prezident. A pokud bude opět vyslovena nedůvěra (dojde-li se až do tohoto „třetího kola“, je to velice pravděpodobné), pak následuje rozpuštění Sejmu prezidentem – a nové volby.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!