Polsko: Svobodu slova na sociálních sítích má chránit nový zákon

Polský Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro ohlásil 17. prosince novou legislativu, která má bránit uživatele sociálních sítí proti cenzuře a která má vytvořit zvláštní Soud pro ochranu svobody slova.

Sociální sítě nebudou moci odstranit příspěvek nebo zablokovat profil, pokud obsah neporušuje polské právo. Pokud se tak stane, uživatel může zaslat stížnost, na jejíž vyřízení budou mít platformy 48 hodin. Poté bude moci poškozený uživatel podat podnět k rozhodnutí soudu, který musí rozhodnout do 7 dnů. Celý proces má probíhat elektronicky. Jestliže soud rozhodne ve prospěch uživatele a internetová služba nesjedná nápravu, může být pokutována Úřadem pro elektronické komunikace až do výše 8 mil. zlotých (EUR 1.8 mil.).

Evropská komise před pár dny představila zákon Digital Services Act (brzy o něm napíšeme víc), který se věnuje spíš odstraňování obsahu než ochraně svobody slova. Podobně vypadá tato legislativa v Německu nebo Francii. I na to se odkazuje polské ministerstvo při zdůvodňování, proč přijímá vlastní regulaci.

Bojíte se o svobodu slova? Podepište Petici proti omezování svobody slova na internetu!

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!