Polsko jako Bavorsko…

Stalowa Wola, 11.10.2019. Prezes Prawa i Sprawiedliwoœci Jaros³aw Kaczyñski (C) podczas konwencji wyborczej PiS, 11 bm. na stadionie klubu sportowego "Stal" w Stalowej Woli. (amb) PAP/Darek Delmanowicz

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) získala v nedělních parlamentních volbách 43,59 procenta hlasů. To je 235 mandátů a PiS bude tedy moct vládnout samo.  Opoziční Občanská koalice získala 134 mandátů, Svaz demokratické levice 49, Polská lidová strana 30, Konfederace jedenáct a německá menšina jeden. 

I v senátu bude PiS nejsilnější stranou, ale má „jen“ 48 senátorů ze sta. Jedna senátorka není členem PiS, ale je straně nakloněná. Opozice má 51 mandátů, což je dáno tím, že opoziční trojblok postavil v každém obvodě jen jednoho kandidáta.

Pokud jde o PiS, nemusí to být každého šálek čaje. Jejich snaha o ukotvení vlastí vize pro Polsko skrze ovládnutí televize (v minulém období) nebo justiční reformu nemají moc co dělat s principem nezasahování do neutrality těch, co mají zůstat neutrální. Přesto je potřeba jasně říct, že tohle není, pokud jde o program nebo ideje, žádná „extrémně pravicová“ strana, jak ji často média vykreslují. Je to křesťansko-sociální strana. Jejím hlavním cílem je dostat Polsko ekonomicky, životní úrovní a vojensky do pozice evropské velmoci. Takové, která bude, zejména po odchodu Velké Británie, jednou z hlavních členských zemí EU, které rozhodují o jejím budoucím osudu – a to na základě místních hodnot, ne na základě progresivně-postmodernistického konsenzu. Není to euroskeptická strana a nevystupuje proti EU.  Naopak, uvědomuje si, jak silné Polsko v EU dokáže být, rozhodně silnější, než bez EU. Jak znám některé funkcionáře PiS-u a jejich voličskou základnu, tak volič PiSu má tři témata, která ho nejvíc pálí:

  • Sociální podpora pro rodiny s dětmi a podřízení ekonomiky tomu, aby další generace dětí mohla vyrůstat v co nejlepších podmínkách, a aby těch dětí bylo co nejvíce
  • Bezpečnost státu vůči ohrožení z Východu; v Polsku hodně rezonuje názor, že Polsko je schopné se etablovat jako země o podobné síle, jakou má Francie nebo Německo, ale potřebuje k tomu čas, během něhož nedojde k žádnému ohrožení z východního směru.
  • Aby zůstal zachován polský charakter společnosti (to se nevylučuje s přítomností cizinců) s místními hodnotami – cizinec je vyznávající je viděn daleko radši, než Polák, který kopíruje nejnovější trendy z berlíského Prenzlauer Berg nebo Oxfordu či Cambridge.

A PiS má ve všech třech ohledech výsledky na stole. Navíc za minulé volební období celou řadu svých slibů splnili. Takže když pro další volební období navrhli zvýšení minimální mzdy na – v přepočtu – cca. 28 000 korun měsíčně, kdekdo věří, že to doopravdy udělají. Četl jsem analýzu od EY, která se tomu věnovala, a překvapivě předpokládá, že nezaměstnanost nijak zvlášť nevzroste, pouze vzroste inflace (což se s vyšší kupní silou dá čekat). Pokud se tohle PiSu povede ukočírovat, příště dostane ústavní většinu.

Když hledáte paralely k vládě PiS-u a k tomu, jak se má k výkonu ekonomiky, podívejte se na Bavorsko z let 1950-1980. A to jak a ideologii, tak na neotřesitelnou pozici Křesťansko-sociální unie (CSU). Když se podíváte na Bavorsko dnes, těžko se bránit dojmu, že na tom bavorská společnost vydělala, třebaže to znamenalo, že navzdory různým emancipačním hnutím zůstávalo zemí velmi silně konzervativní a katolickou.

Enfant terrible voleb ovšem není ani tak Jarosław Kaczyński a jeho PiS, jako spíš Konfederacja, byť s pouhými jedenácti poslanci. V Konfederacji se spojilo hnutí výstředního šestasedmdesátiletého ex-europoslance Janusze Korwina-Mikkeho a Ruch Narodowy (Národní hnutí). Konfederacja je strana natolik odporná, že nemá v EU obdoby, i maďarský Jobbik je proti ní vlastně celkem systémová strana, o AfD nebo francouzském Národním sdružení (do roku 2018 Národní frontě) ani nemluvě. Jejím nejbližším ekvivalentem je Britská národní strana.  A tahle  parta vypadá, že zatím dostala 6,71 %. To je sice málo, ale její přítomnost v Sejmu není ani náhodou povzbudivá. Jde o stranu otevřeně antisemitskou a rasistickou, která se ani neschovává za slovíčka typu „nepřizpůsobiví“ a podobně, jde rovnou k věci, prostě nenávidí Židy a „barevný“, ať jsou kdo chtějí.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!