Polská vláda uspořádá referendum o přijímání nelegálních migrantů

Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli oznámil, že jeho vláda uspořádá referendum o přijímání nelegálních uprchlíků. Konzervativní polská vláda se tak staví proti uprchlickým kvótám, které přiděluje Evropská unie.  Morawiecki se na svém X účtu (bývalý Twitter) na videu vyslovil, že jeho strana Právo a Spravedlnost odmítá agendu EU a chce, aby byl „vyslyšen hlas Poláků“. 

V referendu, které připadne na termín říjnových voleb, se bude podle premiéra hlasovat o otázce, zda občané podporují „přijímání tisíců nelegálních imigrantů z Blízkého východu a Afriky v rámci  mechanismu nucené relokace, který zavedla evropská byrokracie“.

Politik, který na videu kritizuje přístup opozice k migrační dohodě s EU, oznámením naznačil, že jeho strana využije otázku uprchlických kvót v nadcházejících parlamentních volbách, tak jako tomu bylo v roce 2015. Referendum i volby mají proběhnout 15. října.

Evropská unie prosazuje v otázce nelegální migrace „povinnou solidaritu“, což znamená, že v rámci migrační dohody musí každá země EU přijmout určitý podíl migrantů ročně anebo zaplatit pokutu ve výši 22 tisíc eur za každého nepřijatého uprchlíka.

Maďarsko a Polsko již v minulých měsících avizovaly, že s dohodou nesouhlasí. Česko migrační dohodu přijalo, avšak ministr vnitra Vít Rakušan oznámil, že budeme jako země z povinnosti přispívat vyjmuti kvůli tomu, že Česká republika přijala velké množství uprchlíků z Ukrajiny.

Převzato z The Epoch Times

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme