Polopravdy Víta Rakušana o migračním paktu

Vít Rakušan píše, že migrační pakt zavádí „rychlé vracení těch, kteří „neprojdou“.

Migrační pakt skutečně obsahuje hraniční návratovou proceduru, která říká, že neúspěšný žadatel o azyl má být vrácen do 12 týdnů. Potud je sdělení Víta Rakušana v pořádku. Jenže:

1) Hraniční návratová procedura se povinně použije jen na migranty, kteří podstoupili azylové řízení na hranicích. A to jsou jen někteří migranti. Státy mohou tuto proceduru použít na širší okruh migrantů, ne však na všechny, ale to už bude záviset na jejich aktuální vytíženosti. Tedy neplatí, že hraniční návratová procedura se vztahuje na všechny migranty. A nic podstatného dalšího k návratům (snad kromě konceptu třetích bezpečných zemí) migrační pakt neobsahuje.

2) Migrační pakt neříká, jak se má návrat provést. Neříká to ani pro hraniční proceduru. Ve své podstatě pouze stanovuje lhůtu 12 týdnů. Je velkou otázkou, jak to vlastně budou státy EU dělat, když vykonání návratu pakt neřeší a dnes jim to trvá měsíce až léta, pokud se to vůbec povede?

3) A co se bude dít, když se návrat migranta v hraniční proceduře nestihne v těch 12 týdnech? Pokračuje se podle současné návratové směrnice, která je, jak víme, zoufale neefektivní.

Otázka na závěr: považujete nyní sdělení Víta Rakušana o rychlém vracení těch, kdo neprojdou, za informaci, dezinformaci, polopravdu anebo, s ohledem na to, že jde o ministra vlády, dokonce za nepravdu?

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč