Politik se tak musí narodit

Kdo může politicky ukončit Babiše? Jedině silný konzervativní (populistický) lídr. Pochopitelně konzervativní po česku, takže nečekejte žádné národní sentimenty nebo zájem o hodnoty či bioetická témata. Ještě tak ve vztahu k genderu a LGBT…XYZ se dá něco očekávat, ale to je maximum. Kde ale takového vzít? Musí být totiž typem BTW. Co se pod tím skrývá? Born Tis Way – prostě se tak musí už narodit. A takových se nerodí mnoho.

Politika je plná méně či více charismatických údržbářů, kteří jsou jeden čas vidět, můžou to dotáhnout i na premiéra, po odchodu z politiky se za nimi zavře voda a pak si až přečteme jejich nekrolog, nad nímž pokrčíme rameny, maximálně dotyčného i pochválíme, že to byl slušný člověk. No a pak se jednou za několik let vyskytne politik BTW.  Bývají to alfasamci či alfasamice, výborní emotivní řečníci, nemusí se cvičit nebo zkušenosti sbírají za pochodu, ale ve srovnání s ostatními jim to jde lehce, umí neotřelé strategie a strhnout pro ně straníky (většinu), jsou často egomaniaci, ve straně nestrpí žádný odpor a důrazně ho potírají, vzbuzují mraky emocí (jejich smrt část populace přijme s uspokojením, část si pobrečí) a umí je nést se stoickým klidem.

Případ Orbán

U jejich voličů jim projde ledacos, dokážou znovu povstat i z popela. Podívejte se na Maďarsko. Tam se před zhruba patnácti lety střetli dva BTW. Viktor Orbán a Ferenc Gyurcsány. Orbán měl lepší výchozí pozici, bojoval proti komunismu, byl mladší a víc sexy. Ferenc byl bývalý komunista, vypadal jako svazák, podivně zbohatl. Jenže dovedl vládnoucí socialisty k úspěchu, v debatě 2006 zdrtil Orbána tak, že chudák z toho má dodnes noční můry. Pak se ale stala ta nepříjemná věc – únik Ferencovy řeči, kde straníky vulgárně motivoval a přiznával, že země je po socialistických experimentech na dně, že jsou na hranici státního bankrotu a že o tom všem lhali v kampani a jen díky tomu byli zvoleni. Normální člověk by se zhroutil a odstoupil, ale Ferenc ne. Vládl další tři roky, v ulicích mu demonstrovaly násilné davy, žádný Milion chvilek… Nechal postavit kolem parlamentu mříže a demonstranty do krve pomlátit. Zničil maďarské socialisty a téměř i svou zemi a otevřel cestu Orbánovi k monumentálnímu úspěchu. Jeho vlastní strana se ho zbavila a část opozice se ho dodnes štítí. Ale po deseti letech je to opět Ferenc, kdo má nejsilnější opoziční stranu, kde je jedinou výraznou figurou (teď spolu se svou chotí z prominentní komunistické rodiny). Nikdo z mladých, voňavých, liliově čistých údržbářů, ale Ferenc…

BTW je i Sebastian Kurz. U nás se moc neví, že konkurenci v lidové straně dávno pobil a vyšachoval a vše sám řídí se dvěma poskoky. Ani koalice se zelenými pro něj nemusí dopadnout špatně. Pro jiného křesťanského demokrata ano, ale v tomto případě možná bude smrtící spíš pro zelené, stejně jako byla předtím pro Svobodné.

A co Babiš?

Patří k takovým BTW Babiš? Podle mě ne. Potíž je, že nikdo ze současné opozice také ne. Babišovy komparativní výhody jsou, že si to myslím uvědomuje. Uvědomuje si, že se vyjadřuje jak jeliman, že spoustu věcí nemá, neví, neumí. Že jeho kolegové ve straně jdou za jeho penězi. A protože si to uvědomuje, poslouchá svou PR mašinérii, která ho ročně stojí jako celý Lidový dům. Plus je nesmírně pracovitý, zvyklý lítat jak hadr na holi, to má z byznysu. Když něco neví, je schopen se to alespoň v hrubých rysech naučit.

Přesto je Babiš nezvykle dlouho nezvykle populární. A to i když si dáme stranou všechny bezprecedentní skandály. Každý politik se Čechům, vyjma porevolučního uchvácení Klausem, po čtyřech letech okoukal a zprotivil. Buď se to řešilo výměnou lídra za méně ojetý model, nebo střídáním stran (v té době hlavně ODS a ČSSD) u moci. Babišových třicet procent se  ale zdá být pevných jako skála. A třicet, to je dost. Není to padesát jako u Orbána, ale to u nás nikdo mít nebude. Orbán je BTW a především Maďaři jsou mentálně úplně jiný národ.

Babiš má už i oddané voliče, nejen ty, kteří jej volí jako nejmenší zlo. Lidé, kteří jej dříve poněkud stydlivě volili, si k němu vytvořili citový vztah a nyní jej otevřeně hájí. Nevím, jakou roli v tom sehrálo Milion chvilek, ale vypadá to, že se Babišovo jádro upevňuje. Což je problém, protože cílem není získat ty lidi na naši stranu, ale minimálně je znechutit. No a to se nedaří, oni k němu o to více lnou. Celá ta linie „Čapí hnízdo, zneužívání dotací“ na ně působí v nejlepším, jako kdyby jim někdo pořád dokola opakoval „ten chlap má 180 centimetrů, ten chlap má 180 centimetrů…“

Skandály? Nezájem!

Dokonce je možné, že má ještě k dispozici menší rezervoár voličů, ty zbytky v SPD a KSČM, které by získal tvrdší rétorikou vůči Bruselu a migrantům. Přičemž už tu současnou vnímají jeho voliči jako uspokojivou, často ani ne proto, že by Babiš reálně něco v tomto smyslu říkal nebo dokonce dělal, ale že uvažují ve zkratce: podívají se, kdo proti Babišovi bojuje, načež si do něj promítnou opak. Tohle fungovalo na Slovensku, kde celá dezinformační scéna začala podporovat Fica, před pár měsíci ještě zastánce tvrdého jádra EU, když se proti němu po vraždě Kuciaka postavila liberální média.

Své hypotézy jsem se rozhodla si ověřit a ptala jsem se anonymně v několika Babišových skupinách, co tamní lidé považují za Babišovu slabou stránku, nebo co mu vyčítají. Nic se netýkalo skandálů, vše vesměs zahraniční záležitosti: Petříček, příliš slabá rétorika vůči Bruselu, USA, migrantům, k některým dolehl Green deal. Ve všech skupinách byli zároveň zatížení na Zemana, takže pravděpodobně by jej oslabily i otevřené konflikty s ním. Možná i z toho důvodu do nich nejde – Zeman je v tomto souboji onen silnější alfasamec. Jenže je to prezident a to je jeho konečná. Jako mladší politik by podle mě měl šanci Babiše zdolat. Takhle orientovaní lidé a bývalí voliči ČSSD a KSČM z řad důchodců tvoří mým odhadem 2/3 elektorátu ANO, možná víc. Pro současnou opozici jsou ztraceni. To je i odhad průzkumů, kdy ANO má největší procento voličů, kteří o žádné alternativě neuvažují.

Co na to opozice?

Opozice je tedy v docela zlé situaci, protože se na její straně zrovna neurodilo. Není tady BTW, který by s lehkostí překreslil politickou mapu. To se nedá naučit, dá se to jen trochu zlepšit. Programem ho taky neporazí, protože Babiš je flexibilní a zastává vždy populární názory (někdy si je do něj lidé i promítají, aniž by na tom měl zásluhu) a jako premiér je při tom nejvíc vidět. Vytvořil takřka dokonalý mix nehodnot – bezzápachový, pro většinu málo dráždivý, tudíž těžce napadnutelný, což ale jeho lhostejnému voliči vyhovuje, ten o žádné zapalování nestojí, tak mu nevadí, že jeho politik za nic nehoří.

Opozice je z logiky věci nejednotná, Babiš by sice v normální straně moc neurval, lidé by za ním nešli, ale on nemá normální stranu, on má loajální koupené poskoky. Takže zevnitř ho taky nikdo podrážet nebude. Jedinou variantou vedle BTW je tak to, že úplně zničí své partnery a sám nebude mít potřebnou většinu hlasů ve sněmovně.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme
200 Kč 500 Kč 1000 Kč