Policie v USA – kde se šetří a kde naopak přidává

Zatímco velké americké metropole podle módního programu „Defund the police“ snižují policii rozpočty, aby se tak zavděčily především nepokojnému hnutí Black Lives Matter, žádá demokratka Nancy Pelosiová navýšení rozpočtu ostrahy Kapitolu, když v té souvislosti hovoří o „ochraně chrámu demokracie“. Zatímco na Kapitol žádný útok nehrozí a prostory standardně hlídá na dva tisíce policistů, tak ve velkých městech, následkem snižování rozpočtů policie, dochází k raketovému nárůstu kriminality (zde, zde a zde).

Nová velitelka obrany Kapitolu, Yogananda Pittmanová, v únoru požadovala po Kongresu navýšení rozpočtu, protože došlo „k prudkému zvýšení ohrožení života a zdraví kongresmanů“. Podle ní se míra ohrožení za první dva měsíce roku 2021 zvýšila o 93,5 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Dále sdělila, že od roku 2017 do roku 2020 došlo k celkovému nárůstu hrozeb o 118,6 %. Jako důkaz připomíná události z letošního 6. ledna. Proto žádá o 117 miliónů dolarů navíc, které by se měly využít na zformování dvou oddílů pohotovostní síly, čímž přestane být kapitolská policie závislá na federálních agenturách a metropolitní policii v DC. Pittmanová také hodlá přijmout dalších 212 nových zaměstnanců, čímž se celkové počty ostrahy zvýši na 2 112 policistů a 453 civilních zaměstnanců.

Statistika a realita

Středobodem politického programu „Defund the police“ je policejní brutalita, zejména vůči černým Američanům, proto je prosazován jiný model zajištění bezpečnosti. Fakticky jde o přesun části nákladů na policii do tzv. komunitních programů sociální pomoci, zdravotní péče vzdělávání a bydlení. Protagonisté programu mají za to, že tím kriminalita klesne a tím klesne i náročnost práce policie, která tak tyto prostředky snadno oželí. Program „Defund the police“ se lidem z vrcholového vedení Demokratické strany USA líbí a mnozí straníci ho již od loňského léta i naplňují.

Pomineme-li však samotnou nesmyslnost ideje a škody, které se tím působí, jde především o statistická data, která neprokazují policejní brutalitu ani policejní brutalitu vůči černé populaci. Z celkového počtu lidí zastřelených policií v letech 2017 až 2021 taková rasová paralela zkrátka nevyplývá. V roce 2020 bylo zastřeleno 1 021 osob, z toho 241 černochů. Podobný poměr je však i v letech předcházejících.

Metropolitní města, jako např. New York, zaznamenávají rekordní nárůst kriminality, zejména v počtech vražd. (V březnu 2021 bylo zaznamenáno o 36 % více těchto těžkých zločinů (34), než v loňském roce (25). Počet přestřelek se zvýšil dokonce o cca 77 % (z 56 na 99 případů). Zásadně se též zvýšil počet zadržených se zbraní (o 67 %).

Zatímco v demokratických baštách se hystericky neuváženě ponižují rozpočty policie a demokraté tak vydávají všanc své obyvatele nebývale rostoucí kriminalitě, rozpočet ostrahy Kapitolu reflektuje zvýšené hrozby (mj. proto, že si kongresmani často stěžují na verbální napadání republikánskými voliči především v ulicích DC a kapitolská policie musí také řešit o dost zvýšený počet výhružných dopisů na adresy demokratických kongresmanů).

Yogananda přebírá velení

Málokterá vláda posílá své policisty na dechová cvičení, když nemohou rozdýchat své nové vedení, a žádná vláda nereaguje na zvýšenou míru kriminality snižováním rozpočtů policie…

Na obrázku vidíme velitelku Yoganandu Pittmanovou (43). Je první Afroameričankou na této pozici. Vystudovala psychologii na Morgan State University v marylandském Baltimoru, veřejnou správu na soukromé vysoké škole svobodných umění v Poughkeepsie ve státě New Yorku a doktorát z veřejné správy si dodělala na West Chester University v Pensylvánii. U Capitol Police Department pracuje již od roku 2001. V roce 2013 byla spolehlivou důstojnicí sboru a tak dostala na starost i inauguraci prezidenta Baracka Obamy.

Proslula mimo jiné terapeutickým tréninkem pro policisty, kteří trpí posttraumatickou poruchou po útoku na budovu Kongresu z letošního 6. ledna. Začíná „pomalým, hlubokým dýcháním nosem, střídaným měkkým a uvolněným dýcháním ústy.“ Autorem této málem „převratné“ techniky je psychiatr Jim Gordon z Centra pro medicínu mysli a těla z Washingtonu DC. Meditační technika koncentrace, jak se procedura nazývá, je „průkopnickou iniciativou na poli duševního zdraví policistů“ a chválí si jí 10 z 12 těch, kteří jí absolvovali. Někteří kongresmani z Demokratické strany považují program vyloženě za blahodárný, a podle nich by ho měli absolvovat určitě úplně všichni policisté v USA.

S programem přichází velení ostrahy Kongresu (Capitol Police Department, CPD) potom, co v únoru vyslovilo 92 % policistů v Kapitolu nedůvěru nové velitelce, Yoganandě Pittmanové, která nahradila odstoupivšího Stevena Sunda, který ostraze velel inkriminovaného 6. ledna. Toho dne vniklo do budovy Kapitolu okolo dvou stovek demonstrantů, při incidentu zemřelo šest (pět) lidí a zraněno bylo okolo 140 policistů.

Předseda odborů policistů sloužících v Kapitolu Gus Papathanasiou k jmenování nového velitele řekl, že „vedení jasně selhalo, víme to, protože jsme tam byli, a proto Pittmanová naší důvěru nemá.“ Podotýká, že velení mělo včas k dispozici dostatek informací o síle a složení demonstrantů, a jak vyplynulo z vyšetřování speciální kongresové komise, vědělo se, že se demonstrace na podporu Donalda Trumpa zúčastní i několik ozbrojených skupin. Velitelka Pittmanová před svým jmenováním do funkce zastávala pozici velitele ostrahy Senátu, tudíž patřila do klubu užšího velení.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme