Pohádka pana Scheinherra

Pohádky jsou fajn, čtu je dětem rád. Ani ne tak proto, aby uvěřily, že existují draci. Spíš proto, aby pochopily, že draky lze porazit. Jsou ale situace, kdy na pohádky čas úplně není. Současná korupční kauza kolem Dopravního podniku Praha (DPP) je právě takovou situací. Už třetí den čtu o tom, jaký je pan náměstek Scheinherr hrdina, a jak díky jeho trestnímu oznámení a následné dva roky trvající nečinnosti, která „byla opravdu těžká“, policie dopadla zlé korupčníky a konec dobrý, všechno dobré. No, akorát že vůbec!

Ke smůle pana náměstka a těch jeho ukecanejch pochopů se v naší krásné zemičce usídlil takový nešvar a tím je únik živých trestních spisů do médií. Tenhle konkrétní kolem pana Hlubučka trhá více méně rekordy, protože již druhý den od policejní realizace ho měly téměř všechny redakce médií, snad mimo Mateřídoušky, a tak se za chvíli poté s ním mohl seznámit téměř celý gramotný internet. A co z policejního spisu vyplývá?

Tajemné trestní oznámení

Policie začala kolem pražského dopravního podniku kroužit již v roce 2018, tedy při nástupu současné koalice pana primátora Hřiba k moci. V roce 2019 již sleduje celou organizovanou skupinu v čele s panem Hlubučkem a panem Redlem, masivně při tom používá sledovací techniku včetně odposlechů bytů, vozidel, telefonů, mailové komunikace i klasické sledování. Dokumentuje první konkrétní případy nezákonného jednání. Mimochodem, ve stejném roce, v listopadu, na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy, upozorňuje opozice, konkrétně Tomáš Portlík z ODS, na to, že zamýšlený projekt kolem opravy stanice metra Nádraží Holešovice tak trochu smrdí a že by bylo fajn ho detailně prozkoumat. Tento návrh pražská koalice smetla ze stolu, pro nehlasoval ani pan Scheinherr, ani pan Čižinský, nebo třeba radní pro transparentnost, pan Zábranský (Piráti).

Adam Scheinherr

Ve stejném roce, 2019, je do představenstva Dopravního podniku zvolen další obviněný, pan Augustín, a to poměrem hlasů 8:7. Pro tohoto pána hlasuje i pan Scheinherr. V roce 2020 na podivnosti kolem DPP upozorňuje také radní Marvanová. Následně je, jemně řečeno…, vyštípána z hnutí STAN, a ředitel DPP jí veřejně hrozí žalobou. V roce 2021 se celá skupina prostřednictvím pana Augustína snaží kontaktovat jednatele firmy Nové Holešovice Development a požaduje po něm úplatek ve výši 5 milionů korun výměnou za to, že podepsání společného projektu s DPP na stanici metra nebude na představenstvu DPP blokovat. Pan jednatel (jméno asi není potřeba uvádět, nic neudělal a o pozornost asi nestojí) to odmítá a upozorňuje na to pana Scheinherra. Někdy potom má pan Scheinherr údajně podat své trestní oznámení. Píšu „údajně“, protože v policejním spisu o něm není ani slovo, pan Scheinherr v něm není zmíněn ani jako spolupracující osoba (jako o spolupracující osobě se v něm mluví pouze o Ing. Zdeňkovi, členovi dozorčí rady DPP, kterému je také nabízen úplatek, v jiné kauze, a který neváhá upozornit policii a spolupracovat s ní). Pan Scheinherr na Zastupitelstvu na žádost, aby trestní oznámení ukázal a sdělil detail, kdy ho podal a čeho se týkalo, toto odmítá s absurdním vysvětlením, že je vázán mlčenlivostí. Ta se pochopitelně na samotný fakt, zda takové trestní oznámení existuje a kdy bylo podáno, nemůže vztahovat, protože taková informace nemá na vyšetřování žádný vliv, zvlášť v době, kdy jedenáct obviněných sedí v policejní cele se sděleným obviněním.

Sečteno podtrženo, pan náměstek Scheinherr kecá, jeho trestní rozhodně nebylo na počátku celé kauzy. Podal ho (jestli ho teda vůbec podal) až tři roky poté, co policie celý případ sledovala. Jako předseda dozorčí rady DPP neudělal s podezřelými věcmi okolo DPP nic, ač byl na to několikrát upozorňován, a jeho hlasem byl do představenstva zvolen jeden z členů obviněné organizované skupiny. Takže díky za pohádku o protikorupčním hrdinovi milý Adame, ale zkus to někde jinde. „Zachránil“ jsi situaci podobně, jako zachraňuješ pražskou dopravu…

Co je moc, to je moc…

PS: Mě ta móda uniklých trestních spisů strašně štve a považuju jí za mor. Fakt jsem nechtěl nic z toho šířit. Ze židle mě ale zvednul pan Zelenka, přední člen Prahy Sobě, který – byť ta jeho partaj má sama máslo na hlavě, protože Dopravní podnik čtyři roky prostřednictvím pana Scheniherra ovládá – neváhá veřejně osočovat paní Marvanovou (která byla jednou z výjimek současné magistrátní koalice, která hospodaření DPP kritizovala) z toho, že celému rozkrádání napomáhala (prý proto, že nechtěla do dozorčí rady DPP) a ještě si u toho hřeje předvolební polívčičku a snaží se do vlastního průšvihu zatáhnout koalici SPOLU. To pro mě osobně za hranicí prasáren, který jsem schopný unést bez reakce.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!