Podvolení v Británii

Ilustrační foto

 V týdeníku Echo se Ondřej Šmigol vrací ke kauze učitele v britském Západním Yorkshiru, který se pokusil rozpoutat diskusi o vztahu víry a svobody vyjadřování. Ukázal proto dětem karikatury proroka Mohameda v hodině náboženství. Od té doby následoval obvyklý příběh: protesty muslimů, sebekritika školy, výhružky a policejní ochrana.

Šmigol píše: Že obrázky islámského proroka vyvolaly skandál, není překvapivé. Přesto to ukazuje dva znepokojující trendy. Za prvé, že muslimští radikálové mají větší moc, než která by odpovídala jejich počtu. Na fotkách se zdá, že před branou školy demonstruje sotva pár desítek vousatých mužů. Snahy o odvolání učitele a nátlak na školu odsoudil britský ministr školství Gavin Williamson. Na podporu odvolaného se zdvihla vlna podpory. Žáci z Batley Grammar sepsali petici za jeho návrat, podepsalo ji 60 tisíc lidí. Nepomohlo to. Není tajemstvím proč, jen jedna strana implicitně hrozí násilím. Muslimští lídři ze Západního Yorkshiru vyzvali britského premiéra Borise Johnsona k „respektování islámu“, jinak prý hrozí, že se Británie bude „podobat Francii“. Adil Šahzad, imám z Bradfordu, řekl pro deník The Times: „Pokud to může udělat jeden učitel, další to udělá za pět let, a to my nechceme. Jinak neručíme za skutky některých jedinců.“ Západní státy ztrácejí kontrolu a schopnost prosazovat své zákony a zvyklosti.

Druhým trendem je propojení islamistické ideologie s pokrokářskou praxí. Aktivisté před branou školy skandovali sice i tradiční „Alláhu akbar“, ale zároveň převzali slovník amerických progresivních studentů. Stěžovali si tak na to, že škola selhala ve své „povinnosti ochraňovat“, sám učitel byl prý „výhružný a provokativní“. Muslimská rada Británie zase v prohlášení uvedla, že učitel „vytvořil nepřátelskou atmosféru“. Islamističtí aktivisté dobře vědí, že zákony proti rouhání už dávno neplatí, ale pohoršení nad přečiny proti politické korektnosti je může nahradit. Labouristická poslankyně za okrsek Batley Tracy Brabinová protestující podpořila: „Naštvání a rozrušení, které to způsobilo, je pochopitelné, ale bylo také předvídatelné. Jsem ráda, že škola uznala, že to bylo nevhodné, a omluvila se za pohoršení.“

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!