Podraz nebo blamáž?

Ministr vnitra Vít Rakušan si v pondělí odbyl druhé kolo svého turné bez cenzury, tentokrát v Sokolově. Na dotaz, zdali vláda uvažuje odkoupit energetickou polostátní společnost ČEZ řekl: „Ale o tom tahle vláda jedná, připravuje se to, jsou tam minoritní akcionáři, ti se nějakým způsobem samozřejmě musí vyplatit, já doufám a myslím si to dlouhodobě, že to ještě naše vláda stihne.‟ Jakmile vypukl skandál, Rakušan výrok dementoval: „Během debaty s občany v Sokolově jsem řekl, že naše vláda chystá stoprocentní ovládnutí energetické společnosti ČEZ. Vláda uvažovala o odkoupení výrobních částí společnosti v době extrémně vysokých cen energií. V tuto dobu žádné takové kroky neprobíhají. V zápalu debaty jsem uvedl nesprávnou informaci a za to se omlouvám.‟ Premiér Fiala na to reagoval: „Prohlášení kolegy Rakušana o údajně připravovaném výkupu minorit ČEZ mě překvapilo. Jsem rád, že svoje slova vysvětlil. Zjevně si v zápalu diskuse neuvědomil, jak velkou zodpovědnost na sebe bere. Zejména pak v souvislosti se společností, jež je veřejně obchodována na burze. Bylo by dobré, abychom se takto ve vládě nepřekvapovali a všichni více dbali na společný konsenzus. Obecně pak platí, že osobně preferuji volný trh a kapitalismus.

Cituji obšírněji proto, abyste takzvaně věděli vše, což znamená, že nevíme nic. Vysvětlení jsou mnohá, žádné není doložené. Převládají dvě.

Podle jednoho jde o mazaný tah s cílem rozkolísat trh a snížit hodnotu podniku, aby bylo jednodušší ho koupit – a tudíž ošidit minoritní akcionáře, kteří drží 30% akcií ČEZu. K tomu ostatně směřují i jiné pokusy, zejména konstrukce projednávaného zákona Lex ČEZ II., který je na hraně ústavnosti – ale ve světle posledních událostí toto zas tam moc vládu nepálí. Takže souhrnně, jde o mazaný trik a vychytralost. Tato teorie ale předpokládá shodu s premiérem, takže v tom případě by premiérovo jemné pokárání bylo pokrytecké (řečeno slušně).

Druhé vysvětlení vychází z předpokladu, že je Vít Rakušan idiot a neví, co mluví a krom toho vynáší na veřejnost přísně střežená státní tajemství.

Ono to asi bude někde na půlce cesty, vláda skutečně vymýšlí habaďůry a Rakušan má habaďůr plnou hlavu a ve snaze předvést samostatný profil STAN v danou chvíli neodhadl, co je možné a co není možné veřejně vyhlašovat.

Závěrem na adresu všech, kteří se posmívají tažení Dvojí metr Patrika Nachera z ANO: dovedete si představit bengál, jaký by udělala média hlavního proudu, kdyby za Babiše něco podobného provedl některý z jeho ministrů, nota bene první místopředseda vlády a šéf jednoho z nejvýznamnějších rezortů v zemi, mimo jiné odpovědný za boj proti dezinformacím?

Převzato z Neviditelného psa

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč