Podivuhodný příběh Ladislava Vrabela: Jak se z „bojovníka proti kmotrům“ stal „ruský troll“

Jméno českobudějovického rodáka Ladislava Vrabela dnes rezonuje ve veřejném prostoru především v souvislosti s organizováním protivládních demonstrací, na nichž někteří účastníci vyjadřují i výrazně „proruské postoje“. Ještě před deseti lety byl přitom Vrabel některými jihočeskými politiky vyzdvihován jako symbol občanské cti a odvahy postavit se „kmotrovským“ praktikám v komunální politice. Co se tedy změnilo? Proč se z uctívaného občanského aktivisty stal vyvrhel? I když příběh Ladislava Vrabela nepostrádá prvky politického thrilleru a absurdního dramatu, jedna věc je jistá. Příběh je to opravdu velmi podivný.

Současná Vrabelova angažovanost na organizaci protestních a protivládních demonstrací není prvním „hvězdným momentem“ v životě českobudějovického restauratéra. Vrabel se celostátně proslavil už před dvanácti lety, kdy svým aktivismem přispěl k rozpadu radniční koalice v Českých Budějovicích a rozkolu mezi jihočeskými občanskými demokraty, vedenými tehdy současným jihočeským hejtmanem Martinem Kubou.

Odvážný občanský aktivista?

V jihočeské ODS vrcholil v roce 2010 „osobnostní“ spor, v němž na jedné straně stála skupina kolem tehdejšího českobudějovického primátora Juraje Thomy a na druhé skupina, vedená tehdejším jihočeským předsedou strany Martinem Kubou.

Takzvaní „thomovci“ obviňovali „kubovce“ z toho, že příliš podléhají vlivu „kmotrovské Hluboké“, což v jihočeském politickém žargonu znamená vlivu hlubockého místostarosty Pavla Dlouhého. „Kubovci“ naopak vyčítali Thomovi, že se snaží obviňováním protivníků z kmotrovství jen zastřít svou neschopnost a vlastní zájmy.

A právě do tohoto sporu významně zasáhl Vrabel. Sám totiž provozoval pizzerii v pronajatém městském domě, v němž v prvním patře bydlel tehdejší tajemník radnice Zdeněk Řeřábek. Právě s ním se dostal Vrabel do ostrého konfliktu, který měl vyvrcholit tím, že tajemník v březnu 2010 údajně ulámal stěrače na Vrabelově autě.

To Řeřábek vytrvale odmítal, na veřejnost se ale dostal uniklý záznam z policejních kamer, který mohl (podle Vrabela) svědčit o Řeřábkově vině.

Případ nebyl nikdy uspokojivě vyšetřen, získal ale výraznou celostátní pozornost právě v souvislosti s rozkolem v jihočeské ODS. Thoma totiž Řeřábka odvolal z funkce, ovšem nikoliv kvůli „kauze stěrače“, ale oficiálně kvůli údajným chybám ve vyplácení odměn zaměstnancům.

Tím ale jen přilil olej do ohně ve sporu se svými spolustraníky, na jejichž straně měl Řeřábek údajně stát a kteří tedy Řeřábkovo odvolání považovali za přímý útok na své pozice. Vnitrostranický spor mezi „kubovci“ a „thomovci“ vyvrcholil tím, že Thomu část jeho spolustraníků (včetně Martina Kuby) pomohla společně s opozicí odvolat z funkce primátora.

Do sporu se významnou měrou vložil i Ladislav Vrabel. Ten začal na základě „kauzy stěrače“ pravidelně zveřejňovat různé „pikantnosti“ z dění na budějovické radnici i v místní ODS, přičemž se snažil prokázat přímou linku mezi „kmotrovskou Hlubokou“ a některými budějovickými politiky a úředníky.

Toho využil i Thoma k založení jakési „protikmotrovské“ koalice, reprezentované nově založeným Hnutím občané pro Budějovice. Pro toto hnutí (a nejen pro něj) se stal Vrabel na čas „odvážným občanským aktivistou“, který se „hrdinně“ postavil kmotrovským praktikám. A to i přesto, že Vrabelovo podnikání, už tehdy zatížené dluhy, také nebylo úplně vzorem transparentnosti.

Vrabelovi i s ním sympatizujícím politikům se každopádně podařilo přesvědčit voliče o nebezpečí „kmotrovství“ pro Budějovice natolik, že Thoma se svým hnutí vyhrál na podzim volby a stal se na čtyři roky staronovým primátorem. Později byl ale sám obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli údajnému protiprávnímu schválení dodávky počítačových systémů pro radnici. Z tohoto obvinění byl po čtyřech letech v roce 2016 pravomocně očištěn.

Dobře informovaný restauratér

Když dnes přímí pozorovatelé a účastníci celého vleklého sporu v jihočeské ODS a na budějovické radnici vzpomínají na Vrabelovu roli, shodně vypovídají, že se jednalo o člověka, který měl na provozovatele pizzerie k dispozici nezvykle hodně informací. A ty pravidelně zveřejňoval.

„Nevím, kdo mu ty informace dodával, podle mě to ale byl možná nejlépe informovaný člověk o dění na magistrátu, jakého jsem potkal,“ řekl INFO.CZ Richard Vlasák, bývalý jihočeský novinář, který se celé kauze detailně věnoval a s Vrabelem mnohokrát mluvil.

Už tehdy se podle Vlasáka Vrabel projevoval poměrně rozporuplně, a to mimo jiné tím, že se jako (s velkou nadsázkou řečeno) tehdejší „idol budějovických sluníčkářů“ tvrdě vymezoval vůči islámu a jeho uplatňování v Evropě. „Byl to opravdu tvrdý a zarytý antiislamista,“ popsal Vlasák.

Spor v jihočeské ODS a na budějovické radnici, v němž se Vrabel významně angažoval, měl a má pikantní vyústění. Thoma se díky tomuto sporu stal sice i jako odpadlík z ODS znovu primátorem, od roku 2012 ale čelil policejnímu obvinění a jeho Hnutí občané pro Budějovice svou dominantní pozici ve městě ztratilo. Dnes je v opozici.

Thomův bývalý hlavní odpůrce Martin Kuba, pod jehož vedením tehdy občanští demokraté v konfrontaci s „thomovci“ ve volbách 2010 propadli, se postupem času znovu vrátil na výsluní a patří dnes k nejpopulárnějším politikům ODS vůbec. Po posledních krajských volbách se stal jihočeským hejtmanem a předsedou Asociace krajů. Před dvěma měsíci navíc „Kubova“ ODS zvítězila i v komunálních volbách v Českých Budějovicích a získala post primátorky.

Bývalý tajemník budějovické radnice Zdeněk Řeřábek se vrátil na radnici, jeho odvolání Jurajem Thomou označil pracovně-právní soud z procesních důvodů za neplatné. Thoma je běžným budějovickým zastupitelem, Pavel Dlouhý členem městské rady v Hluboké nad Vltavou.

Leckdo by se tak mohl domnívat, že vyústění „budějovické revolty“, ke které výraznou měrou přispěl i Vrabel, nedopadlo úplně podle Vrabelových představ, což může být z jeho strany i zdrojem určité osobní frustrace.

Něco ho žere…

I tahle linka by ale byla ve světle dalších Vrabelových aktivit příliš zjednodušující. Určitě se totiž nedá říci, že by byl Vrabel „podnikatelem bez bázně a hany“, který marně (nebo jen s dílčími úspěchy) bojuje proti zkorumpovaným politikům.

Svědčí o tom nejen kauzy současných Vrabelových dluhů, ale i problémy v podnikání z dřívějška. Vrabel se totiž po opuštění zmiňované pizzerie v Českých Budějovicích vrhl mimo jiné na podnikání ve „vodáckém byznysu“ na Vltavě, kde však u místních také nezanechal příliš dobrý dojem.

Deník Blesk ve své „právní poradně“ zveřejnil v roce 2018 text o stížnostech, které se na Vrabela ze strany jiných podnikatelů snesly poté, co měl na břehu řeky u Větřní postavit bez jakéhokoliv povolení nelegální kemp s občerstvením. A „nekale tak konkurovat“ těm, kteří podnikají u řeky oficiálně.

I když podobně „divoce“ vybírají peníze od vodáků i mnozí jiní, například provozovatelé takzvaných plovoucích barů uprostřed Vltavy, deklarovaný „bojovník proti korupci“ by k nim asi patřit neměl. A podobných příkladů lze ve Vrabelově stylu podnikání najít řadu.

Jaký je tedy Ladislav Vrabel ve skutečnosti? I Richard Vlasák, který už nepracuje v médiích, ale působí jako evangelický farář na severu Čech, považuje Vrabela z mnoha důvodů za rozporuplnou, možná až záhadnou osobnost. „Jak ho znám z mnoha našich rozhovorů a porovnám to s jeho současnou angažovaností na protisystémových demonstracích, přijde mi s odstupem času opravdu jako člověk, který je něčím v životě frustrovaný. A nemusí to být nutně jen politika,“ míní Vlasák.

Vrabel podle něj možná patří k těm lidem, kteří vinu za svou životní nespokojenost dávají demokratickému systému, který se tváří jako ten nejlepší možný, ale jim samým očekávané štěstí a úspěch nepřinesl. A proto je podle nich špatný. „A já si myslím, že Ladislav Vrabel má tolik sympatizantů právě proto, že ti lidé, kteří za ním jdou, jsou stejní jako on. Udělal si know-how z toho, že těm lidem dobře rozumí, je jedním z nich. V tom je jeho kouzlo,“ uvedl Vlasák.

Ať už má příběh Ladislava Vrabela jakýkoliv podtext, jedna věc je jistá. I v Českých Budějovicích, kde žije autor tohoto textu a odkud pochází i Vrabel, si dnes lidé jeho jméno s protivládními demonstracemi vůbec nespojují. Ti, kteří detailně nestudují pozadí těchto demonstrací, se domnívají, že se jedná jen o shodu jmen. A že Vrabel z budějovické „kauzy stěrače“ nemá s Vrabelem na pražských demonstracích vůbec nic společného.

Převzato z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!