Podcast Notorické konzervy: Národní konzervatismus je moderní konzervatismus

Ve 4. díle podcastu představujeme národní konzervatismus, což je nová podoba konzervatismu, která v Americe i v mnoha zemích Evropy nabírá na síle a intelektuálně i politicky dominuje. Základní pozicí národního konzervatismu je vymezení se nejen doleva proti levicovému liberalismu a progresivismu, ale také doprava proti neoliberalismu a libertariánství. Jako hlavní politický střet dneška pak vidí po ose konzervatismus vs. liberalismus.

Národní konzervativci kritizují liberálně-konzervativní fúzi, v rámci které se z konzervatismu stal v podstatě liberalismus se zaměřením pouze na ekonomiku a jednotlivce. V této podobě pak konzervatismus vyklidil svou hlavní doménu – společenské a kulturní otázky a instituce, které s chutí zaplnila levice. Konzervatismus tak přestal být relevantní společenskou silou. Národní konzervativci se snaží o jeho návrat v kulturní i ekonomické rovině. V mnoha ohledech jde o návrat k základům konzervatismus, zároveň však ve svých prioritách a strategii reaguje na aktuální dobu.

Proč střet konzervatismus vs. liberalismus není jen kulturní, ale má i svůj politický a ekonomický rozměr? Jak se změnil elektorát a kdo jsou dnes voliči konzervativců? Proč jsou kulturní války zásadní a najdou si vás, i když na ně nevěříte? Proč potřebujeme konzervativní pochod institucemi? Význam demokracie pro konzervativce a proč se jí liberálové bojí? Proč je stát konzervativní instituce a jakou má mít roli? Co je ústředním zájmem konzervatismu a jaký je rozdíl mezi svobodou a osvobozováním? To vše a mnohem víc se dozvíte v nejnovějším díle podcastu Notorické konzervy.

Podcast je k poslechu na Spotify, Apple podcast a Google podcast.

Notorické konzervy

Andrej Duhan & Kateřina Lomičová

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!