Podcast Notorické konzervy: Jan Zahradil: Český konzervatismus je plebejský, cesta zpátky před Lisabon neexistuje, je ale potřeba bránit dalšímu rozšiřování kompetencí EU, Ukrajina do EU v horizontu deseti let nevstoupí

Do 20. dílu podcastu Notorické konzervy jsme si pozvali politika hlásícího se k národnímu konzervatismu – europoslance, zakládajícího člena a enfant terrible ODS Jana Zahradila. Diskutovali jsme spolu o národním konzervatismu, o jeho proponentech v zahraničí a co je příčinou toho, že v České republice stále není – na rozdíl od jiných zemí – významným proudem konzervatismu. Rozebrali jsme také podstatu českého konzervatismu, jeho svébytný, spíše plebejský a antielitářský  charakter.

Dalším tématem našeho rozhovoru byla EU, a to jak ve vztahu k nám, tak ve vztahu k zahraniční politice. Měla by se Evropa ubírat raději cestou strategické autonomie nebo zachovat desítky let prověřené spojenectví s USA? Směřuje EU k federalizaci a pokud ano, dá se tato trajektorie  zbrzdit? Jakou pozici by ČR měla zaujmout v EU a jak prodat český eurorealismus?

Posledním tématem našeho rozhovoru byla Izrael, izraelsko-palestinský konflikt, který právě nabral nových obrátek. Diskutovali jsme jak o tom, proč má evropský mainstream k Izraeli odměřený vztah a (nejen) finančně podporuje Palestinu, kdežto státy V4 – včetně ČR – udržují s Izraelem silné spojenectví, tak o izraelské soudní reformě, proč byla nezbytná a západní země by si z ní měly vzít příklad. 

V čem spočívá národní konzervatismus? Jak charakterizovat český konzervatismus? Jak se proměnila GOP po ústupu neokonzervatismu? – Meloni a Orbán: v čem se jimi inspirovat? Proč u nás stále není národní konzervatismus významnější silou? ODS a SPOLU: volební vítězství za cenu ztráty identity? Voličský realignment: může proběhnout i v Česku? Zkušenost z Evropského parlamentu a jeho role. „Hrozí“ konzervativní většina v EP? Směřuje EU k federalizaci nebo je možný návrat před Lisabon? Vstoupí Ukrajina do EU? Euro – společná evropská obrana – strategická autonomie EU vs. následování USA: co je v našem zájmu? Válka na Ukrajině: jak dopadne? Intervencionismus vs. izolacionismus: co převáží v USA? Útok na Izrael: evropský progresivně levicový mainstream a antisemitismus. Izraelská soudní reforma: proč je dobře, že prošla? Jak prodat český eurorealismus? A mnoho dalšího.

 

K poslechu na Spotify, Apple podcast, Google podcast.

 

Notorické konzervy

Andrej Duhan & Kateřina Lomičová

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!