Podcast Notorické konzervy: Daně nejsou krádež: konzervativní přístup k ekonomice

V osmém díle podcastu Notorické konzervy se věnujeme konzervativnímu přístupu k ekonomice, trhu a státu. Probrali jsme roli daní v hospodářské politice státu a vymezili se vůči devadesátkovému českému pravičáctví. Dále jsme rozebrali, proč neoliberalismus způsobil nárůst nerovností a vzestup Číny. A mnoho dalšího. 

Heslo „Daně nejsou krádež“ obvykle nebývá spojováno s konzervatismem, obzvlášť s tím českým, který se stále drží v zajetí „liberálně-konzervativních“ dogmat. Na západě si však více a více konzervativních stran uvědomuje, že vyvážená daňová politika dovede posunout národní hospodářství, a navíc má podporu široké veřejnosti. Proto jsme se na tuto problematiku v novém díle zaměřili. Mezi konzervatismem a levicí však existují stále nepřekonatelné rozdíly. Těmito rozdíly jsme se také zaobírali.

Co je neoliberalismus a jaké jsou jeho důsledky? Proč se neoliberalismus a progresivismus navzájem podporují? Proč je nejvyšší čas, aby se konzervativci zřekli neoliberalismu jako své ekonomické doktríny? Co je národní zájem a kudy vede cesta k jeho naplňování? Proč je souhra mezi veřejným a soukromým sektorem cestou mezi nejvyspělejší ekonomiky? Jaké jsou strukturální problémy české ekonomiky? Jaká je role státu a jaká trhu?

Podcast je k poslechu na Spotify, Apple podcast a Google podcast.

Notorické konzervy

Andrej Duhan & Kateřina Lomičová

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme