Počty nakažených stoupají, Orbán se očkuje…

Rekordních 3149 nakažených přibylo podle vládní stránky koronavirus.gov.hu za sobotu. Testů bylo 18 932, jejich pozitivita tak vzrostla na 16 procent, přičemž hranicí pro zvládání pandemie je podle WHO 12 (v nejhorším Česku se pozitivita pohybuje okolo 30 procent). Zemřelo dalších 35 osob, což zatím nevybočuje z denního průměru.
 
Celkový počet nakažených tak vzrostl na 59 247, z nichž se 16 242 již vyléčilo a 1 425 zemřelo. Zhruba třetina aktivních případů, mrtvých i uzdravených pochází z Budapešti. Hospitalizovaných je 2 449 pacientů, z nichž 221 je na plicních ventilátorech (odkud je ale v případě nákazy covid-19 už jen zhruba poloviční šance na zotavení).
 
Deklarovaným cílem je zatím nepřipustit uzávěru ekonomiky. Nošení roušek v MHD a obchodech je povinné už od jara nepřetržitě. V září k nim přibyly kina, divadla, obchodní centra a sociální a zdravotní služby. Ve čtvrtek pak i masové outdoorové a sportovní akce. Restaurace a bary musejí zavírat nejpozději ve 23. hodin, návštěvy v nemocnicích a pečovatelských domech jsou zakázány a u vchodů do škol by se měla měřit teplota. Školy jsou aktuálně zavřené kvůli prázdninám a probíhá v nich dezinfekce. O jejich úplném uzavření vláda neuvažuje.
 
Život se zatím příliš nezměnil: na výročí Povstání se konala velká demonstrace studentů divadelní školy a jejich příznivců, včera zase fotbalové derby mezi Ferencvárosem a Újpestí s plnými tribunami.
 
Premiér Orbán, který k tématu nevystupuje příliš často (alespoň v porovnání se svým českým protějškem), oznámil na svém Facebooku, že instruoval ministra vnitra Sándora Pintéra, aby tvrději vymáhal nošení roušek všude na veřejnosti. Všichni už podle něj měli času dost, aby pochopili, že je to jediná cesta do dostupnosti vakcíny. Také avizoval dostupnost vakcín na chřipku, přičemž se nechal sám naočkovat.
 
Maďarsko také daruje Česku 150 plicních ventilátorů ze svých dosti olbřímích zásob. Jak jsme psali v červenci, Maďarsko poněkud přehnalo jarní nákupy a má v současnosti nejvíce plicních ventilátorů na počet obyvatel na světě (cca 16 tisíc). Vláda už dříve avizovala, že o ventilátory projevily některé zájem africké a asijské země.
 
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!