Piráti uplakánci

Miroslav Kalousek reagoval na pirátské nářky slovy: Politika je tvrdé a nesentimentální řemeslo. Za ta léta, co jsem ji praktikoval, jsem byl občas podveden, někdy i velmi blízkými. Pro ten případ platí pravidlo: Nemluvit o tom a nestěžovat si. Nikdo vás stejně litovat nebude, jenom ztratíte vážnost. Je to hořké, ale je to tak.

Reagoval na jejich analýzu volebního debaklu. Ve volbách důsledkem kroužkování spadli z 22 poslanců na čtyři a teď na Stan v čele s Rakušanem dští síru a oheň.

Litují jenom sami sebe a mohou snad litovat jen tu nehoráznost, že na společné kandidátce měli rozložení v poměru 2 : 1. Samozřejmě že to odpovídalo doposud aktuálnímu poměru sil podle výsledků voleb 2017 – 22 Pirátů oproti 7 Stanařům. V roce 2021 ale to už nebylo realistické. Druhý faktor – extremistické výkřiky jednotlivců navozovaly dojem, že strana je extremistická. Jenže taková je dnešní doba. Lidé i politické strany se posuzují nikoli podle průměru postojů, ale podle nejkrajnějšího postoje. Můžete být moudrý a vyvážený jako Buddha mixnutý se svatým Pavlem a pak se ukáže, že jste v roce 2007 řekl, že na nevycválaného fracka platí vejprask na prdel, a je s vámi ve veřejném životě konec. Oni vás zrušej, jak tomu říká Dave Chapelle, americký stand up komik (ke zhlédnutí na Netflixu). Jedno k druhému a navíc matematický fakt, že kroužkování u Stanařů bylo efektivnější než u Pirátů prostě proto, že kandidátů bylo fyzicky míň, kdežto kroužkování se aplikovalo na kandidátku jako na celek. Být to 1:1 co do počtu kandidátů, bylo by to ve výsledku jinak.

Piráti teď spustili nářek a obviňování. Ale pozor, od voleb není tak dlouho, abychom si nepamatovali, že defenzivní, ublížená až ukňučená byla i jejich kampaň. Defenzivní do té míry, že se nakonec Ivan Bartoš musel stáhnout a K2 reprezentoval Vít Rakušan a vedl si velmi dobře. Tak dobře, že se o něm reálně uvažuje jako o prezidentském kandidátovi pro finále proti Babišovi – v TV debatách ho porážel.

Mají-li se věci pohnout kupředu, Pětka musí táhnout za jeden provaz. Piráti mají v zásadě dvě možnosti: jít do vlády, nebo nejít. Když nepůjdou, ocitnou se vedle Babiše a Okamury v opozici a to bude chleba tvrdý jako kámen. Pokud půjdou do vlády, měli by s Pětkou táhnout bezvýhradně a bez kňučení. Petr Fiala v roli premiéra se velmi pravděpodobně nebude chovat jako Babiš, který krade cizí úspěchy a vlastní kiksy hází na jiné. Rozumně vzato by jim měly připadnout dva rezorty. Jeden je málo a tři by byly komické s ohledem na výsledek. Tak napovídá rozum i cit.

Vedle toho je ale i pirátské fórum a z jeho nitra se řinuly ty postoje, které vyděsily voliče. Pirátské fórum může vládní ambici zamáznout a pak nezbude Pirátům než jít cestou otevřeně extremistické strany, někam k Zeleným a Antifě a podobným uskupením. Strakovku vymění za squat.

Převzato z Neviditelného psa

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!