Petr Sklenář: inflační vývoj v ČR se trendově obrací

Meziroční míra inflace v lednu dosáhla 17,5 % r/r. I přes skokové zvýšení míry inflace (15,8 % v prosinci) se v detailech opakují náznaky, že domácí inflační vývoj se trendově obrací, i když zatím jen pozvolně. Celý vývoj shrnuje Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Bank, na svém twitterovém účtu.

Vedle běžné nejistoty zhoršují analýzu inflace v posledních měsících zásahy do cen energií (DPH, úsporný tarif, poplatky OZE) a jejich započtení do konečné inflace. V prosinci bez úprav by inflace byla 19,3 % a nikoliv 15,8 %. V prvním měsíci roku 2023 to však zapůsobilo naopak.

V lednu polovinu m/m změny indexu CPI tvořilo odeznění těchto úprav. Růst CPI o 6,0 % m/m je rekordní. Bez vlivu energetického baličku to bylo stále nadprůměrných 3,4 % m/m. Počátkem roku se mění různé ceníky a průměrný nárůst cen za leden přitom býval 1,3 % m/m.

Vlivu energetického baličku se v inflaci ještě nezbavíme, protože ve 4Q/23 bude zvedat inflaci asi o 3,5 procentních bodů. Místo 5-6 % bude 8-9 %.

Tento vliv odstraňuje jádrová inflace dle výpočtu ČNB. Odstraňuje vliv cen pohonných hmot a regulovaných cen (=ceny energií). Jádrová inflace v lednu zpomalila na 12,3 % r/r, a klesla tak na nejnižší úroveň od března 2022.

Velkou roli u zpomalení jádrové inflace hraje imputované nájemné (=bydlení ve vlastním), které odráží ochlazení trhu s nemovitostmi, tj. předchozí zvýšení sazeb ČNB. Nájemné zrychluje nárůst (dá se očekávat i nadále). Průměrný nárůst nájmů za 3M je 0,6 % m/m (=anualizovaně 7 %).

Změnu v dynamice vývoje cen vidíme také v rozdělení na ceny služeb a zboží. Ceny zboží nyní odráží změny cen energií. Nárůst cen služeb v lednu zpomalil na 12,2 % r/r a jde tak o nejnižší hodnotu za 9 měsíců.

Malou ukázkou návratu k normálu je vývoj cen oděvů a obuvi. V lednu tyto ceny sezónně klesají kvůli výprodejům. V předchozích dvou letech však právě inflační vývoj tuto sezónnost smazal. Letos už opět došlo k poklesu cen, byť o něco méně, než bylo obvyklé v minulosti.

Zvolnění tempa růstu je vidět v různých položkách. Kromě cen obuvi je to třeba u cen potravin a cen v restauracích. Všude je to však stále pozvolný proces.

Inflační obrat je zatím velmi pomalý. Sezónně očištěná jádrová inflace (m/m) je poslední měsíce asi 0,8 % m/m, a to je anualizovaně asi 10 %. Inflace 2 % r/r odpovídá růstu 0,17 % m/m. Což je pořád daleko.

Letos průměrnou inflaci čekáme kolem 11 % (15,3 % v roce 2022, 3,8 % v roce 2021). Inflaci se ČNB sice již daří krotit, ale zatím ji stále nemá zcela pod kontrolou. To bude ještě dlouhý boj.

Důležitým faktorem je také posílení koruny (k EUR i USD), které snižuje dovozní ceny v kombinaci s poklesem cen komodit. Silná koruna má dvojí efekt – přímo snižuje inflaci přes dovozní ceny a zpřísňuje měnové podmínky v ekonomice (škrtí exportéry jako vyšší sazby).

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme