Petr Kukal: Sám jsem si to zažil…

Petr Kukal zažil, jaké to je, když dostanete vyhazov z fakulty. Spisovatel, básník a publicista, který proslul vtipnými glosami na Twitteru Ministerstva kultury přirovnal ženy v rouškách k perským princeznám; některým studentkám se to nelíbilo a nevybíravě na něj na sociálních sítích zaútočily. Ohradil se – a letěl. Psal se rok 2020. Nikdo nesepisoval petice na jeho podporu, samozvaní ochránci práv mlčeli a jen konzervativní scéna vyjadřovala údiv nad tím, že „to“ dorazilo už i k nám.

V kauze odvolaného profesora Petráčka z Katolické teologické fakulty vystupuje Petr Kukal na obranu děkana Vojtěcha Novotného.

Ve svém postu píše: štvanice na děkana KTF UK prof. Vojtěcha Novotného, kterou rozpoutali a utěšeně ji živí progresivisté, aktivistická média, ale také vnitrofakultní opozice, je odporná, nelidská, akademiků nedůstojná a u křesťanů krajně pohoršlivá. Slova, která o sobě musí prof. Novotný poslouchat a číst, jsou urážlivá, manipulativní, zlá, vědomě zraňující, hysterická a z velké části lživá.

 

Jaké dostáváte reakce?

Většinou pobouřené, samozřejmě. Dlouho jsem sám zastával liberální pozice, a tedy i moje sociální bublina je z velké části liberální. To mi umožňuje s jistým odstupem sledovat někdy až děsivou vášnivost, s níž toto prostředí reaguje na jakékoli zpochybnění liberálních hodnot, ať to v daném případě znamená cokoli.

Kamarád, s nímž se znám letos právě 20 let, mi třeba neváhá psát, že má vyjádření jsou úlisně ubohá, dotazovat se, zda jsem text prohlášení psal vůbec střízlivý, a oprašovat si na své zdi komentáře přátel, kteří o mně veřejně píší, že jsem „honil nad fotkama holek v rouškách“. Je mi to fuk, po kauze Perské princezny už mě máloco rozhodí. Ale dobře to ukazuje afektivní povahu českého liberalismu, která po mém soudu nabývá někdy až náboženských rysů. Opustit liberální ideologii je v zásadě totéž jako odejít od Svědků Jehovových.

Na sociálních sítích příznivci profesora Petráčka vytvořili petici, arcibiskup Jan Graubner však jako Velký kancléř fakulty vyslovil děkanu Novotnému podporu. Co říkáte na jeho vyjádření?

Vítám ho, samozřejmě. A podobně mě těší i zprávy o tom, že také někteří další biskupové odmítají na vlnu podpory mučedníka a odsudku tmáře naskočit.

Sepsal jste vlastní petici na podporu děkana Novotného, kterou sám označujete „zděšeným výkřikem, který za dva dny bude k ničemu“. Píšete v ní mj.:
Jsme silně znepokojeni tím, jak se prof. Petráček a jeho příznivci pokoušejí spojit ukončení jeho pracovního poměru na KTF UK s podporou, již opakovaně vyjádřil manželství stejnopohlavních párů. Personální opatření v rámci KTF UK je tak absurdně přenášeno do etické roviny, na níž je budována bizarní polarita dobra reprezentovaného vzdělaným, svobodomyslným a charakterním profesorem Petráčkem na jedné straně a zákeřným, tmářským a autoritativním děkanem na straně druhé.
(Celá petice zde). Proč jste se pro sepsaní petice rozhodl?

Protože těch, které podporují prof. Petráčka a odsuzují děkana prof. Novotného je všude plno. Jak už jsem psal, množí se jak houby po dešti a samy tím deštěm jsou: Svlažují vyprahlou půdu plnou resentimentů, záští a nenaplněných ambicí a tato semena raší do nových a nových prohlášení. Je to samopohyb, věčný koloběh frustrace. Velmi jsem chtěl podepsat nějakou petici, která řekne, že tenhle hon na děkana KTF UK je prostě dada, ale žádnou takovou jsem nikde nenašel. Proto jsem rychle a impulzivně jednu sám napsal – ve skutečnosti bývám stejně vášnivý a emotivní jako ti liberálové, kterým jsem to před chvílí vytýkal ?.

Jaký bude podle vás další vývoj této kauzy?

Málo o tom vím, jitří mě na tom v podstatě jen ta politizace personálního problému a nedůstojná štvanice na Vojtěcha Novotného. Jak moc prof. Petráček učil, jak vedl doktorandy a jak (ne)zbytným pro fakultu je, nedokážu posoudit. Proto si taky netroufám další vývoj kauzy odhadovat. Rozhodně bych panu děkanovi přál, aby se mohl věnovat stabilizaci fakulty, renesanci pozastavených oborů, kvalitě výuky, péči o úroveň absolventů a dlouhodobé koncepci spíše než trvalému boji s pátou kolonou těch, kteří s ním, ať už tak, či tak plují na jedné lodi.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme