Pence, Christie, Burgum – republikánskou kandidátku na prezidenta rozšířili další tři republikáni

V tomto týdnu „naskočili“ do republikánských nominací na prezidenta pro volby 2024 další republikánští kandidáti – Mike Pence, Chris Christie a Doug Burgum. Celkem je jich na oficiálním seznamu již jedenáct.

Mike Pence

Pro české čtenáře je pravděpodobně nejznámějším Mike Pence. Je to bývalý Trumpův viceprezident, který se s exprezidentem nerozešel v dobrém, když při schvalování sboru volitelů 6. ledna 2021 nezpochybnil volitele z některých států, o kterých Trump tvrdil, že v nich došlo v listopadových volbách 2020 k volebním podvodům. Protesty v ten den vedly k průniku do Kapitolu.

Pence oficiálně vstoupil do prezidentského klání 2024 ve středu 7. června a v tento den pořádal mítink s voliči v Iowě, kde se charakterizoval jako zásadový lídr, který má zkušenosti a charakter potřebné na to, aby národ „vykopal“ z domácích potíží a znovu jej postavil do role bojovníka za svobodu na světové scéně. Mimo jiné je pro podporu Ukrajiny. V předběžných volebních preferencích má dle průměrových statistik na RealClearPolitics 3,8% podporu voličů. Je tak čtvrtým nejsilnějším kandidátem, ale za Trumpem a DeSantisem daleko zaostává.

Doug Burgum

Stejně tak jako Pence oznámil oficiální kandidaturu ve středu i guvernér Severní Dakoty Doug Burgum. Burgum pochází z malé vesnice Arthur a vybudoval firmu Great Plain Software, kterou v roce 2001 prodal Microsoftu za 1,1 miliardy dolarů. Poté se vydal cestou realitního developerství a investic.

Kořeny Burguma z tradičně republikánského státu se odráží i v jeho politice. Jako prezident se chce soustředit na tři věci – ekonomiku, energetiku a národní bezpečnost. V předběžných průzkumech se zatím jeho jméno nenachází.

Chris Christie

Dalším oficiálně zařazeným kandidátem je od úterý Chris Christie, bývalý guvernér New Jersey. Tento kandidát se ucházel o post prezidenta i v roce 2016. Christie neztrácel čas a po oznámení kandidatury nazval Trumpa „sebestředným“, „narcistou“ a „zahořklým rozhněvaným mužem“, který se chce mstít.

Do voleb jde Christie s heslem co na srdci, to na jazyku. V předvolebních preferencích má zatím jen jedno procento.

Očekávalo se, že kandidovat bude i Guvernér New Hampshire Chris Sununu. Ten však v pátek oznámil, že o prezidentský post se nakonec ucházet nebude.

Demokratická kandidátka zatím sestává jen z prezidenta Bidena, Roberta F. Kennedyho ml. a Marianne Williamsonové.

Převzato z The Epoch Times

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!