Patnáct sekund

Patnáct sekund stačilo na reakci Elisjshovi Dickenovi. Zachránil svou odvahou, rychlostí a duchapřítomností desítky nevinných životů v zóně beze zbraní.

Elisjsha Dicken

Předminulou neděli se Elisjsha Dicken vydal se svou přítelkyní do nákupního centra Greenwood Park Mall ve městě Greenwood nedaleko Indianapolis. Krátce před osmnáctou hodinou zaslechl střelbu a spatřil zmateně probíhající nakupující. Okamžitě se vydal za zvukem střelby a přitom ostatním posunky radil, ať si lehnou na zem. Za pár okamžiků narazil na dvacetiletého šíleného střelce Jonathana Sapirmana z Greenwoodu. Mladík kolem sebe pálil na cokoliv, co mu přišlo na oči. K dispozici k tomu měl dvě dlouhé pušky, pistoli, celkem cca 100 nábojů a desítky zmatených cílů.

Dicken na něj ze vzdálenosti asi 36 metrů zamířil a vyslal na něj 10 kulek, z nichž osm ho zasáhlo. Na místě byl mrtev. Motivy šíleného střelce ještě nebyly zveřejněny.

Než byl Sapirman zneškodněn, stačil však vypálit 24 nábojů, z nichž nejméně tři byly smrtelné. Šílený střelec tak stačil zabít nanžele Pedra (56) a Rosu (37) Pinedových a Victora Gomeze (30). Další dva lidé, včetně dvanáctileté dívky, byli zraněni. Přítelkyně zachránce, studentka zdravotnické školy, poskytla zraněným první pomoc.

Policejní šéf na pondělní tiskové konferenci řekl: „Díky Bohu, že tam byl. Včera večer by zemřelo mnohem více lidí… nebýt zodpovědného, ozbrojeného občana, který během krátké chvíle po střelbě velmi rychle zasáhl… dlužíme Elisjshovi Dickenovi své díky.“

Ačkoliv hrdina Dicken střílel legálně drženou devítimilimetrovou pistolí Glock a v Indianě od 1. července nepotřebuje dospělý a bezúhonný člověk pro skryté nošení zbraně žádné povolení, tak nákupní centrum Greenwood Park Mall je místem bez zbraní (tzv. Gun Free Zone). Mít u sebe zbraň bylo tedy v rozporu s návštěvnickým řádem. Ten Dicken sice porušil, ale zachránil tím život a zdraví mnoha lidí.

Přečetl jsem několik odborných komentářů zejména od sportovních střelců. Všichni se shodují, že zasáhnout deseti výstřely osmkrát cíl je v této stresové situaci podivuhodný výkon. (Co se týče mých zkušeností z výkonu základní vojenské služby, mohu potvrdit, že z celé roty jsme pistolí ČZ ráže 9 mm terč na vzdálenost 50 metrů vestoje trefili jen tři a do černého jen dva.)

Elisjsha Dicken je z Columbusu v Indianě, je mu 22 let a nemá žádný policejní nebo vojenský výcvik. Střílet se naučil od svého dědečka. V roce 2018 dokončil střední školu.

Šéf Greenwoodské policie, James Ison, vydal v úterý odpoledne tiskovou opravu, ve které vysvětlil, že dementuje své původní prohlášení, ve kterém uvedl, že Dicken vraha zneškodnil za dvě minuty po zahájení střelby. Šetřením kamerových záznamů bylo totiž zjištěno, že šílený střelec vyšel ze záchodů, kde se na svůj hrůzný čin připravoval, v 17:56:48 a zastřelen byl v 17:57:03 hod. Tedy za pouhých patnáct vteřin!

Připomeňme závěrem, že bezmála čtyřem stovkám ozbrojeným a vycvičeným policistům trvalo letošního 24. května více než hodinu, než zneškodnili vraha 19 dětí a dvou učitelů v texaském Uvalde. Mladému odvážnému amatérovi to trvalo 15 sekund. A tak stále platí : „Jediný způsob, jak zastavit padoucha se zbraní, je dobrý chlap se zbraní.“ Podle studií se šíleným střelcům za posledních 21 let v USA postavili jen čtyři odvážní občané. Proto je Elisjsha Dicken právem považován za skutečného hrdinu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!