Parlament schválil mimořádný stav, roušky budou i venku

Maďarsko se vrací k nouzovému režimu z jara. Mimořádný stav na 90 dní schválil v úterý parlament poměrem 180 hlasů pro, 1 hlas proti. Hlasovala tak pro něj i téměř celá opozice, vládě však stačila i vlastní dvoutřetinová většina. Opozice kritizovala, že vláda k tomuto kroku přistoupila pozdě a její reakce je opožděná.
 
Stav nouze stejně jako na jaře umožňuje vládě pozastavit uplatňování některých právních předpisů, odchýlit se od zákonných ustanovení a přijímat další mimořádná opatření formou dekretů, nemohou se po tuto dobu konat volby a referenda.
 
Aktuálně platná opatření jsou v Maďarsku nejpřísnější vůbec: platí noční zákaz vycházení od 20:00 do 5:00, restaurace, bary a kavárny fungují pouze v režimu take-away, malé provozovny jako obchody či kadeřnictví mohou mít otevřeno do 19:00, divadla, sportoviště nebo lázně jsou zavřená, střední a vysoké školy mají nařízenou distanční výuku. Je zakázáno veřejné shromažďování, sport se hraje bez diváků.
 
Premiér Orbán dále ve svém večerním rozhovoru na M1 ohlásil, že nošení roušek bude ode dneška povinné i venku na všech veřejných místech, což v Maďarsku nikdy nebylo. Jedinou nadějí je podle Orbána vakcína. Maďarsko podle něj obdrží malé množství vakcíny od EU v prosinci a lednu, které půjde nejohroženějším skupinám, na stole však zůstávají i vakcíny z Číny, Ruska a Izraele, které by měly umožnit rychlejší proočkování větší části populace.
 
Se všeobecnou dostupností vakcíny z EU se počítá až v dubnu. Z Číny také dorazilo milion dávek antivirotika Favipiravir a další milion se očekává z Japonska. Podle Orbána je risk, že by se ještě před dodáním vakcíny zhroutilo zdravotnictví pod náporem pacientů, příliš velký. Zatímco počet volných postelí, ventilátorů a zdravotnických pomůcek je dostatečný pro masovou nákazu, začíná k nim chybět personál.
 
Pokud by veřejnost nedodržovala nařízení a lidé by se například hromadili v supermarketech a nedodržovali přitom rozestupy, musela by vláda přikročit k zákazu vycházení i přes den, řekl. Výuku na základních školách se vláda pokusí udržet co nejdéle, protože v opačném případě by s nimi museli zůstávat rodiče doma. Rodiče podle Orbána musí dětem vysvětlovat, co se děje, a zdůraznit jim jejich vlastní odpovědnost v ochraně zranitelnějších členů společnosti.
 
Učitelé na základních školách a ve školkách budou testováni antigenními testy, u nichž je však pouze 50–60 procentní spolehlivost u negativních výsledků (u pozitivních 90 procent). Je to však podle něj lepší než nic. Vláda čeká na další informace o celostátním testování na Slovensku, aby se jimi mohla případně inspirovat.
 
Co se týče mimořádného stavu, řekl Orbán, že ačkoliv bude parlament v nadcházejících dnech projednávat „desítky návrhů zákonů včetně návrhů na změnu ústavy, na Západě budou stále říkat, že jsme se stali diktaturou bez parlamentu“.
 
Současná opatření budou v platnosti měsíc, vláda by jejich účinnost měla poprvé posuzovat za 14 dní.
 
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!