Pár poznámek ke Kunderovi

V týdnu jsem byl v salónu v Lucerně, který občas pořádá Ondřej Kobza. Když mám čas, rád tam zajdu. Vybírá dobře řečníky i hosty. Tentokrát přišel spisovatel Honza Novák – představit svůj životopis Milana Kundery. Kniha vyvolala rozruch dřív, než vyšla. Tak jsem o víkendu četl a četl a četl… Napadá mě k tomu 5 bodů.

1) Životopis je to dlouhý (má 800 stran), ale skvěle napsaný. Čte se to samo. Je to nejen bohatý portrét spisovatele, ale i šílené doby, v níž žil a tvořil. Je to pátrání po životě muže, který se celý život snaží stopy po svém životě vymazat z veřejného prostoru a umně jej rozpouští v beletrii. „Romanopisec bourá dům svého života, aby z jeho cihel vystavěl jiný dům: dům svého románu,“ cituje „kafkovsky“ v úvodu Novák Kunderu.

2) O Kunderovi se dozvíme to, co víme nebo dlouho tušíme. Kdo ho čte, najde to v jeho díle. Kundera je tak trochu nomen omen. Etalonem praktikované morálky nikdy nebyl. Hříchy, selhání, egoismus – důvodů proč přepisovat vlastní život je až dost.

3) Přesto všechno – nebo možná právě proto – je, myslím, Kundera velký romanopisec. Směšné lásky, Žert, Život je jinde nebo Valčík na rozloučenou patří k tomu nejlepšímu, co tu bylo napsáno. U jeho „francouzských“ románů si už nejsem jist a rané stalinské veršotepectví je dnes jen k smíchu. Doufám ale, že nějakého blbce teď nenapadne – po vzoru kampaní Me Too – jeho díla nevydávat nebo dokonce zakazovat.

4) Možná platí, že největší umělecká díla jsou dílem velkých hříšníků. Všichni jsme hříšníci, ale ne každý máme svého zpovědníka a ne každý máme umělecké nadání. Proto tak rádi tato díla čteme a posloucháme. Mácha, Kundera, Hrabal, Nohavica. Dosaďte si tam další….

5) Ve změti debat o Kunderově životě a románech se zapomíná na jeho esejistiku. Spor Kundery s Havlem o „český úděl“ v roce 1968 vyhrál jednoznačně Havel. Ale Kunderův esej z roku 1984 „Únos Západu aneb tragédie střední Evropy“ měl zásadní význam, protože ke střední Evropě upoutal pozornost světa v době, kdy upadala v zapomnění. Knižně je dnes nedostupný, ale můžete si ho najít na internetu. Česky i anglicky.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS. je členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!