Padouch nebo hrdina…?

Uprchlická krize v Evropě si vrchol zažila, vidina lepší budoucnosti sem ale dál láká tisíce lidí, kteří volí nelegální cesty. Tomu, kdo jim pomáhá, hrozí různé věci – od vězení až po nominaci na Nobelovu cenu. Záleží na tom, za jaký tým kopete.

Na tom, kde jsou hranice legální migrace, panuje napříč Evropou v zásadě shoda, přesto jsme v situaci, kdy se neměří všem stejným metrem. Na mysli mám dva vesměs aktuální případy „pomoci uprchlíkům“ – dva české řidiče odsouzené natvrdo za mříže a na druhé straně mediální „trhák“, jímž je případ Němky Caroly Racketeové, která se pro část novinářů i veřejnosti stala hrdinkou.

Českého řidiče Jiřího Sagana s druhým odsouzeným šoférem, jehož jméno nebylo zveřejněno, spojuje několik věcí. Oběma našli v kamionech migranty toužící dostat se do Velké Británie. A oba se hájí, že o černých pasažérech nevěděli. Kapitánka Racketeová oproti tomu migranty do Itálie navzdory překážkám dovezla zcela vědomě a transparentně.

Zatímco oba čeští řidiči jsou na dva roky ve vězení a francouzská justice se s nimi „nemazala“, německá kapitánka je částí veřejnosti glorifikována, navržena na nobelovku a padají přirovnání k siru Nicholasi Wintonovi. Sagan spolu s druhým řidičem jsou položkami v policejní statistice, z Racketeové se stala globální celebrita.

Ani německá kapitánka dost možná neujde trestu, ale rozdílný přístup je tu víc než zjevný. Racketeová svou činnost halí do humanitárního hávu, ačkoli z její strany jde o ohýbání námořního práva vzniknuvšího dávno před uprchlickou krizí. Ano, mezinárodní normy skutečně na záchranu lidí v nouzi pamatují, jenže jejich tvůrci asi neměli tak úplně na mysli situaci, kdy pašeráci naloží skupinu migrantů na lodě a pár kilometrů od břehu je přesadí na vratký člun s vědomím, že jim nic moc nehrozí, protože je brzy dorazí zachránit humanitární loď podobná té, jejíž kapitánkou byla Carola Racketeová. 

Jde ještě o žádoucí záchranu trosečníků, nebo se Racketeová a jí podobní dobrovolně stávají článkem pašeráckého řetězce, byť je jejich konání vedeno humanitárními důvody?

Možná že kdyby Jiří Sagan a druhý řidič místo tvrzení, že o uprchlících v kamionech nevěděli, řekli, že je nechali nastoupit z ryzího altruismu, protože jim chtěli pomoci v uskutečnění jejich snu, stali by se v očích dotyčných kruhů taky hrdiny. Takhle jsou jen zmíněnou položkou statistik, neatraktivními šoféry, jejichž osud takovou pozornost nepoutá.

Racketeovou v Itálii soud teprve čeká, ale oproti dvojici českých řidičů bude mít jednu obrovskou výhodu. Stojí za ní početná skupina sympatizantů nejen z Evropy, pro které je zosobněním hrdinství a těch správných „evropských hodnot“. To přitahuje i odpovídající pozornost. Vyřknout nezaujatý verdikt nad takto silným symbolem bude pro soudce o to těžší.

V rámci vzájemné spolupráce převzato z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!