Padouch nebo hrdina?

„Bylo mu pouhých 20 let a nezasloužil si být takto zastřelen“, řekla Katie Wrightová, matka v neděli policisty zastřeleného 20letého černocha Daunte Wrighta. K události došlo okolo čtrnácté hodiny v minnesotském Minneapolis potom, co ho pro dopravní přestupek zastavila policejní hlídka na předměstí v Brooklyn Center.

Po zastavení vozidla byl identifikován jako zločinec, na kterého byl vydán zatykač. Policisté mu přikázali, aby z vozidla vystoupil a mohl být zadržen. Wright z vozidla vystoupil a policista se ho pokoušel spoutat. Než se želízka zavřela, policistům se vytrhl a nasedl do svého automobilu. Policisté se ho snažili zadržet a jeden z nich, omylem namísto paralyzéru vytáhl zbraň a Wrighta postřelil. Ten stačil ještě s vozem o několik bloků dál odjet, ale pak následkem střelného zranění havaroval. Policisté se ho snažili po dostižení ještě oživovat, žel však zbytečně.

Obvyklý scénář

Po zveřejnění zprávy propukly v noci v Minneapolis bouřlivé nepokoje a rabování, přiživované právě probíhajícím soudním procesem s bývalým policistou Derekem Chauvinem, který je obviněn z vraždy černocha George Floyda. Ředitelstvím policie v Brooklyn Center bylo v obležení několika stovek demonstrantů, které policie musela rozehnat slzným plynem a dělobuchy. Starosta místní části byl nucen vyhlásit zákaz vycházení až do pondělní šesté hodiny ranní.

Paralelně, jako reakce na tuto událost, proběhly též nepokoje v New Yorku, LA, Washingtonu DC, Portlandu a Seattlu.

Ze zákroku byl zveřejněn záznam z videonahrávky jednoho z policistů. Z ní je zřejmé, že se Wright odmítl podvolit zatčení a přes snahu policistů nastartoval a z místa odjel. Ze záznamu je též patrno, že policista vytáhl zbraň v kritické situaci omylem (s lítostí si pak totiž stěžuje kolegovi, že se spletl, že ho chtěl zasáhnout pouze taserem).

Na obrázku je policistka, která ujíždějícího zločince zastřelila. Jmenuje se Kimberly Potterová (48). U policie sloužila jako instruktorka už 25 let. V osudný den právě zacvičovala nováčka.

Zatykač na Wrighta byl vydán, protože se 2. dubna nedostavil k soudu, kde měl být projednán jeho prohřešek z loňského června, kdy se měl dopustit trestného činu nelegálního držení zbraně.

Na sociálních sítích byly také zveřejněny fotografie, ze kterých měla být zřejmá příslušnost Wrighta k minneapoliskému gangu „5 bloots of Minneapolis“. Zastřelený Wright byl v roce 2019 obžalován z loupeže se střelnou zbraní, když pohrozil dívce v jejím bytě s pistolí v ruce, ať mu vydá 820 dolarů, které právě dostala od své spolubydlící, jako podíl na nájemném. Byl podmínečně propuštěn na kauci 100.000 dolarů (2,2 milióny korun) s tím, že se mu bylo zakázáno držet jakoukoliv zbraň, že se bude pravidelně hlásit probačnímu úředníkovi a zdrží se požívání drog a alkoholu.  V loňském červnu byl však zadržen se zbraní a proto se měl letošního 2. dubna dostavit k soudu k projednání jeho trestní věci. K soudu se však nedostavil a proto byl na něj vydán zatykač. Pro loupež se zbraní (prvního stupně) mu hrozil trest odnětí svobody 20 let.

Dá se takhle pracovat?

Celá událost, včetně rezignace policejního ředitele a zasahujícího policisty, zapadá do schizofrenní nálady v Minneapolis. Zločinec, na kterého byl vydán zatykač, protože nepřišel k soudu, kde se měl projednat jím spáchaný trestný čin nedovolené držení zbraně, je vykreslován jako hrdina, který se nebál policistům ujet. Žádný slušný člověk, kterého policie zastaví a chce ho zatknout, se s policisty nepere a nesnaží se ujet. Policisté věděli, co je Wright zač a že může být ozbrojen. Reagovali přiměřeně k okolnostem. Pokud policista chyboval, pak jedině následkem společenské nálady, která zejména bílé policisty nenávidí, lidé odmítají s policií komunikovat, reagují podrážděně a celkově lze situaci pokládat vlastně dále za neudržitelnou …

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!