Outsiderův boj o Londýn

„Polovina země se bojí říci, co si myslí!“, řekl Laurence Fox, kandidát na starostu britského hlavního města. Mohl by tak nahradit dosavadního starostu Londýna, muslima pákistánského původu Sadiqa Khana, který úřad zastává od května 2016.

Starosta Sadiq Knan navrhoval a prosazoval netypické předpisy v oblasti boje s kriminalitou, které (zejména) Londýňanům přinesly zatím nejvyšší míru zločinnosti v dějinách. To by mohlo být právě pro Laurence Foxe velkou politickou výhodou.

Nože ne, Korán ano!

Na území Anglie a Irska je podle tzv. „offensive weapon act“ zakázáno mít u sebe zakázanou zbraň, což je podle zákona každá věc, která může být jako zbraň použita a pro jejichž nošení není oprávněný důvod. Tato celkem vágní formulace však v praxi znamená zákaz nošení jakéhokoliv nože s délkou čepele nad 7,62 cm. Zákaz se pochopitelně vztahuje i na jakékoliv jiné špičaté nebo ostré předměty, které nesmíte mít u sebe např. z důvodu vlastní ochrany. Situaci ve Velké Británii dost možná nejlépe demonstruje skotské povolení pro děti od šestnácti let, které si mohou bez přítomnosti dospělého zakoupit kuchyňský příbor (včetně nože).

V roce 2019 přirovnal starosta Khan prezidenta Trumpa k „evropským diktátorům 30. a 40. let“. Britští příznivci Donalda Trumpa muslimského starostu naopak označili za „karikaturu Brita“.

Starosta Khan je praktikující muslim, ve svých projevech často cituje z Koránu. Tato politická postava je předmětem zášti tradicionalistů a je také označována za hlavního viníka zločinnosti ve městě. A aby toho nebylo málo, založil Komisi pro rozmanitost ve veřejné oblasti, která přezkoumává londýnskou rozmanitost názvů ulic, památek, veřejných soch a uměleckých děl, nástěnných maleb a místních názvů. Jde o podbízivou reakci na smrt Američana George Floyda loni na jaře.

Co takhle Měsíc bílé historie?

Jeho soupeř, Laurence Fox (42), je takříkajíc jeho politickým protipólem. Označován je za politického radikála, extremistu a rasistu. Kritizoval britské provedení Měsíce černé historie, což je společensko-kulturní pásmo, které připomíná důležité osobnosti a události v historii africké diaspory.

Jde vlastně o jakési MDŽ lidí tmavé pleti, protože mají tmavou pleť, tedy typický rasismus s podtitulem: „Pokud rasa nemá historii, nemá žádnou hodnotnou tradici, stane se zanedbatelným faktorem v myšlení světa a hrozí jí vyhlazení.“

Není známo, že by jiné lidské rasy na Západě, prostřednictvím vládních politiků a za veřejné peníze, oslavovaly svou historickou výjimečnost (ze strany bělochů by šlo o zřejmý výraz rasismu). Akce má svůj původ v USA, momentálně se slaví vyjma Velké Británie, také v Irsku a v Kanadě.

Kandidát Laurence Fox důrazně vystupuje proti opatřením britské vlády v oblasti šíření onemocnění COVID-19 a několikrát byl svými spoluobčany nahlášen za porušení pravidel.

Povoláním je herec, v roce 2016 se rozvedl, z manželství má dvě děti. Fox je leaderem nové politické formace Reclaim Party. Ta se pasuje do ochránce svobody slova a bojuje proti politické korektnosti.

Khan a ostatní

O úřad starosty města Londýn se letos uchází rekordních dvacet kandidátů (v roce 2016 to bylo dvanáct). Vzhledem k tomu, že se volby starosty kvůli pandemii odložily o rok, bude nové funkční období trvat pouze tři roky než obvyklé čtyři (starosta Khan vládl městu naopak o rok déle).

Volby se konají 6. května. Jsou tradičně dvojkolové, pokud jeden z kandidátů nezíská v prvním kole 50%, postupují dva s nejvyšším volebním ziskem.

Současný starosta, labourista Khan, získal v prvním kole 44% a postoupil tak společně konzervativcem Zacem Goldsmithem, který získal 35%. V druhém kole Khan převálcoval Goldsmitha procentuálním podílem hlasů 57:43.

Khanovým letošním konzervativním vyzyvatelem je původem Jamajčan Shaun Bailey (48). Vedle již zmíněných kandidátů za řeč stojí určitě i progresivistka Siân Berryová ze strany Zelených, která je pro svůj extrémismus sledována britskými službami, a Piers Corbyn, bratr Jeremy Corbyna, bývalého předsedy Labouristů. Zajímavým kandidátem se mi zdá také Peter Gammons z UKIP.

O každém něco se můžete stručně dočíst zde. Vedle volby starosty, proběhnou také volby do Londýnského shromáždění, 25členného orgánu, jehož úkolem je dohlížet na práci starosty.

Kdo to byl Churchill?

Co se týče volebním preferencí, předpokládá se, že současný starosta svůj úřad obhájí a získá v prvním kole 51% hlasů. Jiné průzkumy mu sice nedávají takovou sílu, ale všechny se shodují, že získá v prvním kole nejvíce ze všech kandidátů. Na druhém místě se v průzkumech ukazuje konzervativec Bailey s 28%, dále pak liberální demokratka Luisa Porrittová s 10% a zelená Sian Berryová s 9%. Laurence Fox se drží s cca 1,5% hlasů někde vprostřed žebříčku. Kampaň je plném proudu, takže konečný výsledek může být docela jiný…

Na obrázku je výjev z kampaně Laurence Foxe. Představuje sochu sira Winstona Churchilla s rouškou přes ústa (nemůže svobodně vyjádřit svůj názor). Z jiných průzkumů však vyplývá, že větší polovina občanů Londýna neumí sira Churchilla politicky zařadit na desetiletí přesně a o tom, že zásadní měrou přispěl k vítězství nad Německem, neví bezmála 60% obyvatel Londýna.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!