Otřesy v britské politice. Ministryně vnitra dostala padáka

Britský premiér Rishi Sunak dnes vyzval ministryni vnitra Suellu Bravermanovou k odstoupení. Na její místo nastoupí dosavadní ministr zahraničních věcí James Cleverly a na jeho pozici usedne nečekaně bývalý premiér David Cameron, kterého zpět do politiky povolal Sunak.

Cameron působil na postu předsedy vlády mezi lety 2010 a 2016. Rezignoval poté, co Britové v referendu, které svolal, rozhodli, že země opustí Evropskou unii.

Vyhazov Bravermanové přichází jen pár dnů poté, co uveřejnila v deníku The Times ostrou kritiku londýnské policie (MET) za to, že „nadržuje“ propalestinským demonstrantům. Při sobotních oslavách Dne příměří, kdy si Britové tradičně připomínají konec první světové války a válečné oběti, došlo k potyčkám mezi policií a ultrapravicovými aktivisty, kteří přišli podpořit uctění památky veteránů. Na straně propalestinských demonstrantů bylo zatčeno také několik osob, ovšem masivní pochod se obešel bez větších incidentů.

Policie několik dnů před akcí vybízela demonstranty, kteří pravidelně blokují ulice a nádraží hlavního města ve snaze vyjádřit podporu Palestině, aby na Den příměří do ulic nevycházeli a umožnili poklidný průběh akce. Aktivisté přesto protest uspořádali a dle Reuters se jej zúčastnilo až 300 tisíc občanů.

Bravermanová nazvala jejich protest „nenávistným pochodem“, čímž si vysloužila kritiku i z řad vlastních kolegů, kteří její poznámky označili za „urážlivé“ a „štvavé“ a za podkopávání operační nezávislosti policie. Downing Street se následně vyjádřila, že se zněním článku v The Times nesouzní a že nebyl premiérem schválen.

Atmosféra v Británii zůstává napjatá

Společnost je rozdělena ve věci podpory Palestiny či Izraele. Zatímco jeden tábor volá po příměří v Gaze, druhý je na straně Izraele. První skupina je se svými pravidelnými demonstracemi a způsobováním obstrukcí v hlavním městě viditelnější.

Nechutné, pobuřující a v některých případech zjevně kriminální skandování, transparenty a pomůcky, které jsou otevřeně vystavovány na pochodu, znamenají nové dno. Antisemitismus a další formy rasismu spolu s valorizací terorismu v takovém měřítku jsou hluboce znepokojivé. To nemůže pokračovat. Ulice Londýna jsou týden co týden znečišťovány nenávistí, násilím a antisemitismem. Veřejnost je obtěžována a zastrašována. Zvláště Židé se cítí ohroženi. Je nutné zakročit,

napsala politička 12. listopadu na svém profilu na X

V prohlášení zveřejněném po svém vyhození Bravermanová uvedla:

„Sloužit jako ministryně vnitra bylo tím největším privilegiem mého života.“ Zároveň naznačila, že se k věci ještě vyjádří: „Více řeknu, až nastane čas.“

Výrazná politička je známa svými razantními výroky proti nelegálním imigrantům či klimatickým aktivistům. Zatímco liberální média ji označují za radikální a dokonce „kontroverzní“ postavu Konzervativní strany, druzí namítají, že jen vyjadřuje to, co si většina národa myslí.

Jisté je, že má u části voličstva, zejména té více napravo, silnou podporu. Zůstává otázkou, zda bude její odchod pro toryovce v blížících se volbách přínosem, anebo naopak ztrátou.

Převzato z The Epoch Times

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!