Orbánův syn absolvoval vojenskou akademii v Sandhurstu

Mezi zahraničními absolventy Královské vojenské akademie v Sandhurstu ve Velké Británii se objevilo jméno syna premiéra Viktora Orbána Gáspára. Seznam absolventů zveřejňuje třikrát ročně britský deník The Telegraph. Orbánův syn absolvoval devítiměsíční kurz společně s dalšími dvěma Maďary jako stipendista maďarského ministerstva obrany. Náklady na jednoho stipendistu na elitní britské škole se podle Telexu pohybují v přepočtu okolo tří milionů korun.

První tři maďarští stipendisté kurz absolvovali již v květnu 2020. Ministerstvo obrany tehdy sdělilo levicovému deníku Népszava, že každý voják, který má tyto aspirace, se může přihlásit do přípravného kurzu, načež se z řad kandidátů vyberou ti nejlepší.

Angažmá Orbána resort nekomentoval, v prohlášení sdělil, že v rámci stejného programu se v posledních letech zúčastnilo různých cvičení v mnoha zemích po celém světě 163 maďarských důstojníků. „Ministerstvo odmítá obvinění levicových poslanců a samozřejmě dává jim a jejich dětem stejnou příležitost vstoupit do armády a po splnění podmínek absolvovat zahraniční výcvik,“ napsal resort.

Osmadvacetiletý Gáspár Orbán vstoupil do armády na jaře 2019, přísahu složil v červnu téhož roku. Je druhý z pěti dětí Orbána a jeho manželky, ale jediný syn. V mládí hrál fotbal a měl profesionální smlouvu ve Videotonu, ale kariéru ukončil kvůli častým zraněním. Vystudoval práva ve stejné koleji jako jeho rodiče, následně žil v Ugandě, v Maďarsku vedl křesťanské společenství. Je evangelikál.

V Sandhurstu tradičně procházejí výcvikem členové britské královské rodiny nebo korunní princové států Perského zálivu.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!