Orbána vyzve „venkovský konzervativec“ Péter Márki-Zay

Vyzyvatelem premiéra Orbána bude v jarních volbách starosta města Hodmezovasarhely Péter Márki-Zay. Zvítězil v premiérských primárkách opozice, ve druhém kole získal přes 56 % hlasů a porazil europoslankyni Kláru Dobrev z Demokratické koalice. Nejsuverénněji vyhrál Márki-Zay v Budapešti, kde dostal v některých obvodech i čtyřikrát více hlasů než Dobrev, v regionech byly výsledky vyrovnané.
 
Před druhým kolem podpořili Márki-Zaye taky primátor Budapešti Gergely Karácsony. Ten sice v prvním kole skončil před Márki-Zayem, po sérii jednání a událostí však odstoupil s argumentem, že Márki-Zay má největší šanci přesvědčit nejisté voliče, voliče Fideszu nebo ty, co by jinak nevolili vůbec. Na kampaň utratil ze všech kandidátů nejmenší rozpočet.
 
Ve druhém kole dorazilo na primárky ještě více voličů, a to přes 662 tisíc. Celkově se aspoň jednoho kola zúčastnilo 853 tisíc lidí, tedy téměř desetina maďarské populace. Fidesz mezitím sbíral podpisy pod petici „stop Gyurcsány, stop Karácsony“, pod níž se dle vlády podepsalo přes milion lidí. V Maďarsku je tedy už zhruba půl roku před volbami velmi rušno.
 
Výhra Márki-Zaye se dá interpretovat jako vyjádření poptávky opozičních voličů po někom, kdo není spojený s dosavadní opoziční elitou. Jako jediný z kandidátů v primárkách není člen žádné z etablovaných opozičních stran, má své vlastní malé hnutí s názvem „Hnutí Maďarska pro všechny.“ V kampani často zdůrazňoval, že není „Gyurcsányův člověk“, tedy že není spojený s nepopulárním expremiérem Gyurcsányem. Celostátně známým se stal v roce 2018, kdy v doplňovacích volbách starosty v Hodmezovasarhely nečekaně porazil kandidáta Fideszu. Z některých výzkumů vychází, že z opozičních lídrů má největší šanci porazit i Orbána.
 
Pokud jde o názory Márki-Zaye, jde o trochu složitou osobnost. Často opakuje, že „byl konzervativní a katolík dříve než Fidesz.“ Na druhou stranu podporuje manželství homosexuálních párů nebo hlubší evropskou integraci včetně přijetí eura. Upozornil na sebe mimo jiné tím, že ve svém městě zavedl hromadnou dopravu zdarma. Podle stránky Igéret figyelo, která sleduje plnění programu politiků, splnil Márki-Zay za necelou polovinu volebního období 74 % předvolebních slibů, toto číslo v debatách často zmiňuje. Podrobný profil Pétera Márki-Zaye představíme v nejbližších dnech.
 
V kampani se tvrdě vymezoval proti své soupeřce Dobrev, přitom strana jejího manžela Gyurcsánye, tedy Demokratická koalice, je pořád nejsilnější stranou v opozici. Pokud by tedy byl Márki-Zay premiérem, tak by v parlamentu jednak neměl vlastní stranu, a zároveň největší stranou jeho vlády by nejspíš byla DK, na kterou v primárkové kampani nejvíce útočil. Sám avizoval, že v novém parlamentu vstoupí do frakce zeleného hnutí Dialog pro Maďarsko. Dříve říkal, že nová vláda opozice by se neměla skládat z politiků, ale nezávislých odborníků. Na to zřejmě zbývající opoziční strany nepřistoupí.
 
Politici Fideszu před primárkami tvrdili, že Márki-Zay určitě nevyhraje, protože „není Gyurcsányův člověk“. V antikampani Fideszu figurovali jen primátor Karácsony, Klára Dobrev a šéf Jobbiku Jakab. Nyní na dotazy novinářů vládní politici reagují tak, že se situace nemění a pořád platí, že výhra opozice by znamenala návrat Gyurcsánye do centra moci.
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem