Orbán: Zelené pasy po izraelském vzoru

Maďarsko se dohodlo s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, že se připojí k izraelské iniciativě očkování „zelených pasů“ pro vakcinované, řekl předseda vlády Viktor Orbán státní tiskové agentuře MTI po čtvrteční návštěvě Jeruzaléma, kterou uskutečnil spolu českým premiérem Andrejem Babišem.

Osoby s osvědčením o očkování, tzv. „Zeleným pasem“, se mohou v Izraeli účastnit veřejných akcí a navštěvovat restaurace nebo tělocvičny. Karta, kterou lze také stáhnout jako aplikaci do chytrých zařízení, obsahuje i údaj o zotavení z koronaviru. Orbán podle svých slov cestoval do Izraele, aby pochopil, jak se země stala „mistrem světa v boji proti pandemii“ a jak by Maďarsko mohlo následovat tento příklad.

„Maďarsko není nejlepší na světě, ale chceme být alespoň nejlepší v Evropské unii,“ řekl na tiskové konferenci. Maďarsko je nyní druhou nejproočkovanější zemí po Maltě. Na sto osob připadá 16.4 vyočkované dávky, průměr EU je 10.5 (v Česku 9.3).

Vydávání osvědčení o imunitě pro ty, kteří se z koronaviru zotovili nebo byli očkováni, už započalo. Podle všeho v systému dochází k drobným poruchám, přičemž výhody dokumentu budou ještě specifikovány. Certifikáty se vydávají už po první dávce a bezplatně, po druhé dávce mají platnost šest měsíců. Certifikát je platný pouze s dokladem totožnosti (občanka, řidičák, cestovní pas)

QR kód na potvrzení vede do databáze očkovaných, ale už se objevily první problémy se synchronizací. Například Telex popsal příběh očkovaného čtenáře, jemuž se po naskenování kódu zobrazilo, že se v databázi nenachází.

Maďarsko v certifikátech neuvádí typ vakcíny, jakou byl dotyčný naočkován. Podle ministra řídícího úřad premiéra Gergelye Gulyáse byla tato informace z dokumentu odstraněna, „protože není nutná“. Spíše však souvisí s dosud probíhající debatou v EU i v členských státech. Některé členské státy jako Polsko naznačují, že by uznávaly jen očkování produkty schválenými Evropskou lékovou agenturou.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!