Orbán v Londýně

Premiér Viktor Orbán navštívil britského premiéra Borise Johnsona jako první, respektive druhý lídr země EU po brexitu. První, protože Orbán vykonal státní návštěvu, druhý, protože se Johnson už předtím setkal s irským premiérem Micheálem Martinem na urgentní schůzce ve snaze reformovat severoirský protokol. Kromě Martina Británii po brexitu dosud nikdo z lídrů zemí EU nenavštívil, a tak návštěva Orbána vzbudila emoce a velkou kritiku ze strany opozičních labouristů. Podle některých analytiků si tím Johnson dále poškozuje vztahy s Unií. Státní tajemník pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii Kwasi Kwarteng řekl Sky News, že setkání je „naprosto rozumné“ a „v postbrexitovém světě musíme budovat bilaterální vztahy s každým“.
 
V Británii vzhledem ke složení obyvatelstva i kabinetu rezonovaly hlavně Orbánovy výroky o migraci, sám Kwarteng, původem Ghaňan, řekl, že je neschvaluje. Šanci vycítila i Labouristická strana, která v Británii čelila obviňování z antisemitismu kvůli expředsedovi Jeremymu Corbynovi i některým dalším členům, a snaží se tohoto obvinění zbavit.
Orbán po setkání odpovídal na četné otázky novinářů anglicky, což má jistou ozvěnu v domácí politice; potenciální lídr opozice na premiéra a současný starosta Budapešti Gergely Karácsony totiž veřejně připustil, že anglicky příliš neumí a že Orbánova angličtina je lepší, což se následně stalo velkým tématem v provládních médiích.
 
Podle Orbána hovořili o energetice, obraně, zahraniční politice a spolupráci mezi Británií a Maďarskem, respektive Visegrádskou čtyřkou. Downing Street také vydala prohlášení, že Johnson zmínil lidská práva, demokracii a LGBT témata, což Orbán s úsměvem potvrdil. V následující palbě desítek otázek týkajících se stavu demokracie v Maďarsku, v očividně nepříjemné atmosféře Orbán obhajoval svou vládu; připustil, že je antimigrační, odmítl však, že by kampaň proti Georgeovi Sorosovi měla co dělat s antisemitismem.
 
Sorose označil za „talentovaného maďarského podnikatele“ a zároveň dodal, že je také „vážným soupeřem“, protože „podporuje migraci a financuje nevládní organizace, které ji organizují“. „Nelíbí se nám to, ale nemá to nic společného s etnickou identitou,“ řekl Orbán.
 
Orbán v Británii v roce 1989 pobýval na studijním pobytu na Oxfordské univerzitě, kde se věnoval dějinám britského liberálního myšlení. Stipendium tehdy získal právě od Sorosovy nadace. Ze seznamu slavných absolventů Pembroke College byl odstraněn již v roce 2014, tedy před migrační krizí a antisorosovskou kampaní.
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!