Orbán: Ukrajina takhle nevyhraje, Merkelová by válce zabránila. V západní Evropě už nežijí národy

Premiér Orbán vystoupil s tradičním projevem na maďarské letní univerzitě v Transylvánii. Zkritizoval protiruské sankce, válka podle něj vypukla i proto, že Evropě chybí Angela Merkelová. Věnoval se i budoucnosti západní civilizace, která se dle něj kolem roku 2030 rozpadne. Maďaři se dle jeho slov na rozdíl od západu „nechtějí míchat s jinými rasami.“

Festival v Tusnádfürdő je každoročně jeden z kulturních vrcholů maďarského léta a navštěvují jej i osobnosti, které jsou spojené s opozicí – třeba bývalý předseda LMP András Schiffer nebo populární moderátor Márton Gulyás. Orbánův projev je vždy nejsledovanější, tentokrát trval déle než hodinu, přinášíme přehled výrazných citací.

My se míchat nebudeme!

„Vstupujeme do éry hrozeb, pilíře západní civilizace, které se zdály být neotřesitelné, se rozkládají. Mysleli jsme si, že žijeme v ochranné bublině vědy, ale přišel virus. V Evropě nemůže být válka, a najednou ji máme za hranicemi. A mysleli jsme si, že studená válka se nemůže vrátit, ale teď mnozí pracují na tom, aby náš svět opět zorganizovali do blokového světa,“ pronesl Orbán na úvod.

Dále popisoval, jak dle něj severoatlantický svět ztrácí dobyté mocenské pozice. Západ dle něj ztratil kontrolu nad energetikou a zbývá mu jen finanční kapitál a vojenská síla. Následně podrobněji okomentoval hlavní výzvy, co dle něj v příštích letech čekají Maďarsko.

Jako první mluvil o demografii a stárnutí populace: „Národy světa se dělí na dvě skupiny: ty, které jsou schopny se biologicky udržet, a my patříme do té druhé skupiny. Naše situace se zlepšila, ale obrat nenastal, přitom jde o alfu a omegu všeho. Pokud nenastane obrat, časem nás vysídlí z Karpatské kotliny.“

„Druhá výzva je migrace, výměna obyvatelstva. Migrace rozdělila Evropu na dvě části. Jedna polovina je svět, kde spolu žijí evropské a neevropské národy. Tyto země nejsou národy, ale konglomeráty národů. Není to západ, ale post-západ. A kolem roku 2050 už nastane definitivní demografická změna. Druhá polovina Evropy jsme my, středoevropané. Mezi těmito dvěma částmi probíhá boj. (…) Brusel spolu se Sorosovými skupinami nám chtějí vnutit migranty.“

„Jsou země, kde se míchají evropské a neevropské národy, a pak jsou země, kde se míchají jen evropské národy, jako v Karpatské kotlině. My nejsme mixovaný národ a ani nechceme být,“ dodal Orbán.

Jejich válka není naše válka…

 Západní Evropa se dle něj snaží rozdělit V4, k čemuž jí pomáhá i válka na Ukrajině. Rozdíl v názorech Polska a Maďarska na válku je podle Orbána „srdeční otázka“, protože „pro Maďary jde o konflikt dvou slovanských národů, do kterého se nechtějí zapojovat, kdežto Poláci jsou přesvědčení, že jde i o jejich válku.“

Okomentoval také současné vlády Česka a Slovenska. „Slováci a Češi jsou teď s post-zápaďany, ale je to jako když člověk přiváže své koně do hořící stáje.“ „Toto není naše válka. Maďarsko je členem NATO a NATO je mnohem silnější než Rusko, proto Rusové na NATO nikdy nezaútočí. Je slabé ale pochopitelné, když ukrajinská propaganda tvrdí opak, chce totiž do války zatáhnout co nejvíce zemí,“ kritizoval opět Ukrajinu.

Válku na Ukrajině dle Orbána způsobil fakt, že státy NATO odmítly požadavky, které Rusko vznášelo ohledně neutrality Ukrajiny: „Pokud by v období před válkou byl americkým prezidentem Donald Trump a německou kancléřkou Angela Merkelová, nebyla by dnes válka,“ poznamenal.

Současný postoj západu je dle něj chybný a sankce nefunkční. „Je zjevné, že takhle nejde vyhrát válku. Ukrajinci nikdy nevyhrají válku se západními pomocníky a západními zbraněmi proti Rusku.“ Nyní je dle Orbána potřeba mírové jednání a dobrá nabídka pro obě strany. „Čím více dalekonosných zbraní budeme dávat Ukrajině, tím déle válka potrvá. (…) Rusko chce bezpečnostní záruky, z tohoto důvodu válka skončí jedině, když dojde na rusko-americké jednání.“

Poté Orbán položil otázku: „kdo z této války vychází dobře? Hodí se tomu, kdo má hodně zdrojů energie. Proto z ní vycházejí dobře Rusové. Zisky Gazpromu se zdvojnásobily. Dobře vyšli i Číňané, kteří dříve museli nakupovat energie jen u arabských států, teď mohou i z Ruska. A vedle toho se vede dobře i americkým ropným firmám.“

Čekání na krizi

Vláda Maďarska podle něj vyhlíží na období kolem roku 2030. „V té době budou vrcholit problémy západního světa. V Americe bude těžká krize, všechny problémy eurozóny v té době také dosáhnou vrcholu: zadlužení jihu a doplácení ze severu, to nebude udržitelné. A v unii vzniknou nové silové linie: my například budeme čistý plátce rozpočtu EU díky rychlejšímu hospodářskému růstu,“ popsal svou vizi příští dekády.

„Naše ambice náš žene dopředu. To vědomí, že jsme vždycky dali světu víc, než jsme dostali. Že nám toho vždycky více vzali, než kolik nám dali. Že máme nevyřízené účty, že jsme lepší, schopnější a talentovanější, než kde teď jsme a jak teď žijeme. Je fakt, že nám patří svět, a to také přetavíme ve skutečnost, to je naše nejvyšší ambice. Děkuji, že jste si mě poslechli, do toho Maďarsko, do toho Maďaři,“ zakončil projev tradičním zvoláním.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!