Orbán se loučil s velvyslancem, Bushovi odhalili pomník

Pomník 41. amerického prezidenta George H. W. Bushe včera za přítomnosti členů americké národní gardy odhalili premiér Orbán a americký velvyslanec v Maďarsku David Cornstein.
 
Orbán ve svém projevu řekl, že „každý Maďar považuje Ameriku za zemi svobody“ a uvedl jako příklady pocty, jichž se v USA dostalo maďarskému revolucionáři a státníkovi Lajosovi Kossuthovi, nebo útočiště, které americká ambasáda 15 let poskytovala pronásledovanému kardinálovi Józsefu Mindszentymu.
 
Orbán zavzpomínal i na své první setkání s Bushem v 80. letech a na to, že „brána velvyslanectví byla díky osobnímu závazku Marka Palmera, amerického velvyslance v Budapešti v letech 1986–1990, vždy otevřena mládeži, která mění režim“, čímž zřejmě narážel na Fidesz.
 
Setkání Bushe st. s představiteli maďarské opozice, Viktor Orbán sedí druhý zprava ve světlých šatech, rok 1989 / MTA
 
V roce 1989 jsme prezidenta žádali, aby „nás zachránil před Jaltou“, řekl
Orbán, a Bush chápal, že „my Maďaři nechceme uzavřít lepší dohodu se Sovětským svazem, ale odtrhnout se od něj. Nechceme si komunismus zpříjemnit americkými penězi, ale zbavit se ho. Nechceme se přiblížit svobodnému světu, chceme být jeho součástí.“
 
Prezident Bush byl „velkým požehnáním“, které „mluvilo z našich srdcí, protože mnoho z nás to v té době cítilo stejně. (…) Věřili jsme si, že Bushova Amerika nás nezklame.“ Během ceremoniálu byl také čten dopis od Bushova syna a 43. prezidenta George W. Bushe, akce se zúčastnili někteří členové rodiny Bushových a Bushovy nadace nebo bývalý newyorský guvernér maďarského původu George Pataki.
 
Náměstí svobody nabízí pozoruhodný mišmaš soch. Jako relikt komunistické éry tu stojí starý pomník padlým sovětským vojákům, který býval častým terčem protestů pravice kvůli červené hvězdě, na něj se od roku 2011 dívá socha Ronalda Reagana, pak je tu pomník obětem německé okupace z roku 2014, proti němuž se stále protestuje, neboť podle kritiků retušuje podíl Maďarů na válečných zločinech, na pozemku blízkého kalvínského kostela je busta Miklóse Horthyho.
 
Pro Cornsteina se jednalo o poslední symbolický akt ve funkci amerického velvyslance v Budapešti. Na separátní ceremonii mu Orbán udělil státní vyznamenání, maďarský řád za zásluhy, a poděkoval mu jako velvyslanci, který sloužil přátelství mezi národy. Výjimečně dobré vztahy měl Cornstein s Orbánem osobně a proslul jako zapálený obhájce jeho vlády. Newyorský byznysmen, kterého do funkce jmenoval Donald Trump, byl podle Orbána „vzácným darem“.
 
Vyznamenání velvyslance Davida Cornsteina
 
Zopakoval, že doufá ve vítězství Donalda Trumpa, během jehož administrativy Spojené státy „projevovaly vůči Maďarsku otevřený, čestný a přátelský přístup“. Pogratuloval i nově potvrzené soudkyni amerického Nejvyššího soudu Amy Coney Barrett.
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!