Orbán: Odpůrci očkování se buď naočkují, nebo zemřou

V Maďarsku se kvůli zrychlujícímu se tempu epidemie obnovují některá omezení, a to od soboty. Premiér Orbán o stavu epidemie mluvil hned na začátku dnešního rozhovoru na Kossuth Rádió a poměrně ostře se vyjádřil k neočkovaným lidem.

“Dle všech virologů jsme až po krk ve čtvrté vlně, a to těžké nás teprve čeká. Nakazit se může každý, ale rozdíl je, s jakými následky. Je jasné, že kdo se nenaočkuje, je v ohrožení života,” řekl na začátek premiér. “Nerad používám slovo nezodpovědnost, protože každý je zodpovědný jen sám za sebe. Ale ti, kdo nejsou očkovaní, momentálně neohrožují jen sebe, ale i druhé.” Nedostatečnou proočkovanost vidí jako důvod opětovného prudkého růstu křivky. “Nemohu k tomu říct nic jiného, než že důvod je, že nejsou všichni naočkovaní. Pokud by se každý naočkoval, nebyla by čtvrtá vlna. A taky nebude pátá vlna, pokud se naočkujeme. Nakonec se nebude možné vyhnout tomu, aby se opravdu všichni naočkovali. Neočkovaní svým odkládáním očkování protahují epidemii. Nakonec se každý musí naočkovat, a i odpůrci očkování pochopí, že se buď naočkují, anebo zemřou,” řekl Orbán.

Delta pro každého

Delta podle Orbána dostihne každého, “není ale jedno s jakými důsledky”. Premiér celý rozhovor absolvoval v roušce. “Dostáváme zprávy o špatné situace celých rodin,” řekl a připustil, že od prosince by se mohly očkovat i děti od pěti let věku.

Nová opatření vláda oznámila včera a platí od noci z pátku na sobotu. Opět je povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, u hromadných akcí nad 500 účastníků je nově povinné očkování nebo prodělání covidu v posledním půlroce.

Čím dál více firem i státních institucí nařizuje svým zaměstnancům povinné očkování, například velká ropná společnost MOL, kterou z části vlastní stát. Vláda již deklarovala, že ve státním sektoru a státem vlastněných firmách, rovněž na pozicích zřizovaných městy či obcemi, bude možné očkování po zaměstnancích vyžadovat, čehož se již v těchto dnech masivně využívá. Pro všechny zdravotníky je nově povinná i třetí dávka očkování. V příštím týdnu se koná takzvaný “akční očkovací týden”. V nemocnicích po celé zemi budou fungovat očkovací centra bez registrace. Očkuje se stále všemi evropskými očkovacími látkami (Pfizer, Moderna, Janssen, AstraZeneca), a také čínským Sinopharmem. Ruský Sputnik V je už prakticky všechen vypotřebovaný. U třetích dávek je patrná velká preference Pfizeru, který si vybírá 84 % zájemců. Premiér Orbán dostal jako třetí dávku Modernu.

V posledních dnech přibývá kolem 10 tisíc nově nakažených denně, v nemocnicích je už přes 6 tisíc covid pozitivních pacientů. Plně očkováno je lehce přes 60% Maďarů (údaj včetně dětí pod 12 let). Zároveň 1 765 000 lidí už dostalo třetí dávku očkování a těch, na rozdíl od prvních dávek, denně rychle přibývá, a to i přes 50 tisíc.

Co přesně Orbán řekl?

Moderátorka: „Počet nových infekcí se pohybuje kolem deseti tisíc denně, šest tisíc lidí je v nemocnici a šest set na ventilátorech, a i odborníci se domnívají, že epidemie bude zesilovat, nejsme na vrcholu. Vítejte ve studiu, pane premiére! Dalo se očekávat, že vláda oznámí zpřísnění opatření, ale bude to stačit? Dobré ráno!

Orbán: Dobré ráno! Doufáme, že ano. Samozřejmě, že nikdy nemůžete vědět přesně dopředu. Jedno je jisté: všichni virologové tvrdí, že jsme až po krk ve čtvrté vlně a že to nejhorší přijde až poté. Vrchol tedy dosud není za námi, ale teprve přijde, takže čísla porostou. Virem se může nakazit kdokoli, ale následky jsou různé. Jasně vidíme, že ti, kteří nejsou očkováni, jsou ohroženi smrtí. Dostáváme tak šokující, tragické zprávy o celých rodinách v bezvýchodných situacích: hlava rodiny umírá, matka je mezi životem a smrtí, děti jsou vážně nemocné a nejsou očkované. Nerad používám slovo „nezodpovědný“, protože každý je zodpovědný sám za sebe, ale zde jde o víc, protože každý, kdo není očkovaný, je nebezpečný nejen sobě, ale i ostatním, nám všem. Tedy i virologové se shodují, že ochranná opatření nás před virem neochrání, pouze zpomalí rychlost šíření. Jediné, co nás ochrání, je očkování. A nyní se také ukazuje – alespoň odborníci se na tom shodují – že 4-6 měsíců po druhém očkování je ochranná síla vakcíny oslabena, takže třetí očkování je opodstatněné. Nemohu říci nic víc, než že jsem sám nechal naočkovat potřetí. Ještě jsem ten virus nechytil, ale pokud to ještě přijde, doufám, že mě neskolí. Virologové přísahají na to, že úroveň imunity po třetím očkování je mnohem vyšší než úroveň imunity po druhém očkování a rozhodně mnohem vyšší, než kdybychom nebyli očkováni vůbec. Nejsem z těch, kteří by dělali výčitky odpůrcům očkování, protože chápu, že každý má právo rozhodovat o svém životě ve jménu vlastní svobody, ale nemohu říci nic jiného, než že příčinou problému je to, že nejsme všichni dosud očkovaní. Kdyby byli očkováni všichni, nedošlo by ke čtvrté vlně, nebo pokud by k ní došlo, byla by spíše vlnka, a zcela jistě by nedošlo k páté vlně. Nakonec se nevyhneme očkování všech, ale kdybychom to provedli naráz a všichni by byli chráněni dříve, lidé by neumírali, neonemocněli tak vážně. Neočkovaní to tedy protahují a prodlužují dobu epidemie. Nakonec se ale budou muset nechat očkovat všichni, i ti neočkovaní zjistí, že se buď nechají očkovat, nebo zemřou. Vyzývám proto všechny, aby této příležitosti využili. Příští týden máme očkovací týden, můžete se nechat se bez objednání očkovat i potřetí nebo podruhé, a to na 101 očkovacích místech od 7 do 19 hodin.

Moderátorka: Podle [předchozích] zkušeností naroste ochota dát se očkovat, když jsou takové akční týdny. Ptám se proto, že to vyžaduje dvojnásobnou nebo trojnásobnou pohotovost zdravotníků nebo administrativních pracovníků.

Orbán: Jiné řešení opravdu nevidím. Opakuji: 6 milionů lidí je očkováno. Nyní z toho můžeme vyjmout děti, i když očekáváme, že kolem prosince bude existovat posudek virologů, infektologů a [dalších] lékařů, který definitivně rozhodne, zda mají být očkovány děti ve věku od 5 do 12 let. Svět – a nemluvím jen o maďarských vědcích, ale o celém světě – je v tomto ohledu zatím nejistý. Takže je to možnost, a pokud dostaneme dobrou odpověď, budou mít rodiče příležitost nechat očkovat své děti mezi 5. a 12. rokem věku. Takže máme deset milionů lidí, z toho vyjmeme děti, šest milionů lidí je očkovaných. Všichni ostatní, kteří nepatří do této šestimilionové skupiny, jsou v bezprostředním ohrožení života a nezbude jim nic jiného než se nechat očkovat. Jde o to, že nejde lidi přivést k očkování s policejním doprovodem. Může nám pomoci jen [apel na] soudnost. Musíme přesvědčit odpůrce očkování, že jsme očkováni proti příušnicím, proti spalničkám, proti planým neštovicím, proti mnoha smrtelným nemocem. A jsme vůči nim imunní, proto žijeme. Není to tak, že bych vždy věřil vědě ve všech ohledech, protože prokázání pravdivosti vědeckého tvrzení trvá dlouho a někdy to není jen rok nebo dva, ale několik desetiletí, takže věda není náboženství nebo Bůh, kterému lze bezvýhradně věřit, ale věda má prokazatelné výsledky i v otázce očkování. Z deseti milionů obyvatel Maďarska by mnoho stovek tisíc, možná miliony, nebylo naživu, kdybychom v dětství nebyli očkováni. Neexistuje žádný důvod, proč bychom dnes měli být k očkování nedůvěřivější než k vakcínám, kterými jsme očkovali své děti.  Vakcíny nám zachraňují životy, a to je případ koronaviru.“

Foto: Covidu podlehl i Orbánův přítel, kolega a slavný sedmihradský básník a spisovatel Géza Szőcs. Szilárd Koszticák / MTI

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!