Orbán: očkování je konečné vítězství

Přísná omezení zůstanou v Maďarsku platná zatím do 1. února. Oznámil to dnes v ranním rozhovoru na rádiu Kossuth premiér Orbán. V Maďarsku v posledních dnech přibývá mezi dvěma a třemi tisíci nově nakažených. Testů probíhá denně kolem 20 tisíc, pozitivita je tedy zhruba 10 %. V nemocnicích je s covidem 5 297 pacientů, v nejsilnější fázi epidemie bylo přes 8 tisíc. Počet mrtvých klesl zhruba na polovinu, většinu dní se však stále drží nad stovkou.

Aktuálně bylo již přes 42 tisíc zdravotníků naočkováno vakcínou Comirnaty firem Pfizer a BionTech. „Očkování je bezpečné a potřebné, já se také naočkuji,“ řekl Orbán s tím, že počká, až na něj s očkováním dojde řada. Očkovat se začalo také v domech pro seniory, prozatím těch s více než 150 klienty. Vláda v prosinci spustila registrační systém na očkování, přihlásilo se zatím přes milion lidí. Takto dopředu probíhají registrace i z logistických důvodů a pro přehled, v které župě bude zhruba kolik očkovaných a v jakých věkových skupinách.

Vakcína je podle Orbána rozhodující vítězství v boji s pandemií, Maďarsko kromě evropských dodávek stále jedná o použití očkovacích látek z Ruska, Číny a Izraele, které mají očkování urychlit, v Evropě schválených vakcín podle něj není dostatek.

Aktuálně jsou v zemi přítomny vakcíny k naočkování 80 tisíc lidí, což je podle Orbána málo, je proto nutné restrikce prodloužit.

Také pogratuloval Britům, kteří podle něj vakcínu dokázali opatřit rychleji a efektivněji než EU. To je podle něj dokladem, že „na Brusel by se měly přenést jen ty pravomoci, které může jasně zvládnout lépe než členské státy“. Čekat jen na vakcíny z EU je „frustrující“.

Poznamenal, že metoda krizového řízení v Maďarsku se liší od „metody na Západě, kde se opatření neustále mění“. „V zájmu zachování předvídatelnosti musí zůstat v platnosti omezení a je třeba jim přizpůsobit život“, dokud nebude dostatek vakcín.

V Maďarsku tedy zůstávají od listopadu v platnosti tato opatření:

– zákaz vycházení od 20 hodin do 5 ráno

– střední a vysoké školy v distanční výuce, základní však ne

– restaurace, kavárny a bary mohou provozovat jen výdejová okénka, zavřené jsou i lázně, muzea a sportovní centra

– na rodinných setkáních se smí potkat maximálně 10 lidí

– v obcích nad 10 tisíc obyvatel je povinné nošení roušek na vybraných venkovních veřejných místech, všude pak v obchodech, hromadné dopravě, na úřadech a dalších vnitřních prostorech.

Vláda z opatření neslevila ani během svátků, pouze na Štědrý den byl zrušen zákaz nočního vycházení.

Dotazován na dění ve Spojených státech, Orbán odpověděl, že z lidského hlediska vyjadřuje upřímnou soustrast pozůstalým po obětech, z politického hlediska odmítá hodnotit jiné země, neboť se mu nelíbí, „když oni klasifikují Maďarsko“.  „Je to věc Američanů. Fandíme jim a věříme, že úspěšně vyřeší své vlastní problémy,“ řekl. Připodobnil však obléhání Kapitolu k protivládním protestům z prosince 2018, které podle něj policie „zvládla ukázkově“ bez použití nepřiměřeného násilí.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!